Język niemiecki

Chciałabyś nauczyć się nowego języka, ale niemiecki wydaje ci się strasznie trudny? Dobrze uważasz: wydaje ci się. Wbrew pozorom, wiele niemieckich słówek już znasz: handel, plac, majster, knajpa. A może sztrykujesz albo heklujesz? Takie wyrażenia oznaczające robienie na drutach lub szydełkowanie pochodzą właśnie z niemieckiego.

Język niemiecki – jak go ugryźć?

Nauka języka niemieckiego nie musi cię przerastać – wystarczy, jeśli potraktujesz ją jako nowe wyzwanie. Codzienna, systematyczna nauka, ćwiczenie pamięci, odkrywanie skojarzeń jest doskonałą gimnastyką dla mózgu, buduje ciekawość świata i pewność siebie. Dobrym sposobem jest skorzystanie z kursu językowego, a jeśli takiego nie ma w okolicy – poszukanie native speakera. Nic nie zastąpi jednak twojej własnej pracy – nawet przez kilkanaście minut dziennie.

Nauka niemieckiego – czy musi być żmudna?

Jak by to powiedzieli nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy: „da liegt der Hund begraben”. Nauka języka niemieckiego wcale nie musi być męcząca. Oprócz ćwiczenia słówek czy gramatyki warto osłuchać się z językiem. Pomogą ci w tym audiobooki, programy radiowe i telewizyjne, a nawet niemieckie tutoriale rękodzielnicze, programy podróżnicze czy chociażby zestawy ćwiczeń na zdrowy kręgosłup.Jeśli masz wrażenie, że na początek będą za trudne, zacznij od… bajek dla dzieci. Proste słownictwo, nieskomplikowana gramatyka – Peppa Wutz tylko czeka, żeby przeprowadzić cię przez tajniki języka niemieckiego.

Ale czy warto, może nie warto?

Na pytanie z piosenki autorstwa Edwarda Stachury możemy odpowiedzieć jednym słowem: warto! Językiem niemieckim posługuje się 128 milionów ludzi na całym świecie, z czego dla 105 milionów jest to język ojczysty. Dogadasz się w nim oczywiście w Niemczech, ale i w Austrii, Szwajcarii, Belgii, Luksemburgu, Liechtensteinie, a nawet w Namibii. Przeczytasz w oryginale poezję Goethego, bajki dla niegrzecznych dzieci Heinricha Hoffmanna i opowieści Karola Maya o Dzikim Zachodzie. I oczywiście największy plus nauki języka niemieckiego: dobra praca. Jeśli w toku nauki zdobędziesz w certyfikat językowy, możesz z powodzeniem szukać pracy w księgowości, dystrybucji, logistyce czy wszelkich zawodach związanych z obsługą klienta. Viel Glück!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here