Czy warto wdrażać systemy ERP w małych firmach

Rynek systemów ERP w Polsce rozwija się w błyskawicznym tempie. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki tym systemom możliwe jest odpowiednie zarządzanie przedsiębiorstwem oraz całkowite wykorzystanie zasobów firmowych. Pomimo tego wielu przedsiębiorców waha się wdrażać oprogramowanie ERP w swoich firmach.

Czym jest system ERP

System ERP to nowoczesne oprogramowanie, które pozwala kompleksowo zarządzać całym przedsiębiorstwem. Zatem ERP, inaczej planowanie zasobów, obejmuje kontrolę oraz zarządzanie najważniejszymi procesami i zasobami firmy w każdym jej aspekcie funkcjonowania. Do tych obszarów można zaliczyć sprzedaż, handel, magazyn, finanse, księgowość czy kadry. Ponadto system ten opiera się na jednej bazie danych. Dzięki temu dane wprowadzane w danym obszarze systemu są natychmiast dostępne dla innych użytkowników. Niewątpliwie efektywne planowanie we współczesnych warunkach rynkowych stało się kluczowym czynnikiem, pozwalającym firmom odnosić sukcesy. Tak więc warto wdrażać systemy ERP w celu integracji procesów zachodzących w firmach.

Systemu ERP dla małych przedsiębiorstw

Właściciele małych przedsiębiorstw bardzo często uważają, że z najnowszych zdobyczy techniki mogą korzystać tylko najwięksi gracze rynkowi. W wielu przypadkach rozwój firmy nie jest możliwy właśnie przez takie podejście przedsiębiorców. Warto zaznaczyć, że jednak oprogramowania ERP są coraz chętniej stosowane przez właścicieli mniejszych firm. Otóż zaczęli oni dostrzegać korzyści z inwestycji i pozyskują narzędzie przyczyniające się do rozwoju działalności.

Czy systemy ERP są dla każdej branży?

Kolejnym mitem dotyczącym systemu ERP jest jego przydatność w konkretnych branżach. Oczywiście system ten najlepiej sprawdza się w logistyce, przemyśle spożywczym i przetwórczym. Pomimo tego technologia ERP znalazła zastosowanie także w innych rynkach. Nie ulega wątpliwości, że technologię tę należy stosować wszędzie, gdzie niezbędne jest usprawnianie procesu zarządzania. Jeżeli odpowiednio dopasujemy system ERP do wielkości przedsiębiorstwa, to nawet mikroprzedsiębiorcy mogą go wdrażać w swoich firmach. Co więcej, ERP posiada modułową budowę. Budowa ta daję możliwość dostosowania narzędzi do indywidualnych wymagań klienta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here