Farbowanie włosów: fakty i mity

Wiele kobiet, które chcą mieć piękne włosy, zapomina czasami o bezpieczeństwie. Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę, gdy chcemy zdrowo pofarbować swoje włosy.

Mycie włosów w chłodnej wodzie
Włosy farbowane będą lepiej wyglądały, gdy regularnie będziemy myć je w zimnej wodzie. Chłodna woda zamyka łuskę włosa i sprawia, że wygląda na zdrowszy. Jednak nie zawsze wskazane jest używanie wyłącznie zimnej wody. W pierwszych fazach mycia włosów warto używać ciepłej wody: dzięki temu łatwiej nam będzie zmyć wszystkie kosmetyki do stylizacji, oleje i zanieczyszczenia (na przykład kurz i pyły), które są zbierane na włosach przez cały dzień. Nawet jeśli nie myjemy włosów codziennie, wskazane jest codzienne dokładne wyczesanie włosów. Warto wtedy też roztrzepać włosy. Dzięki temu pozbywamy się kurzu i nie idziemy z tym spać do łóżka.

Idź do fryzjera z nieumytymi włosami
Przed farbowaniem włosów, koniecznie przygotujmy sobie odpowiedni harmonogram mycia. Oznacza to, że koniecznie trzeba umyć włosy na dwa dni przed wizytą u fryzjera. Oczywiście można pójść do fryzjera z włosami umytymi tego samego dnia, jednak w takiej sytuacji farba bardziej nadwyręży nasze włosy. „Brudne” włosy, czyli włosy lekko przetłuszczone po dwóch dniach chodzenia w nich bez mycia są tak naprawdę pokryte warstwą sebum, która ochrania ich strukturę. Włosy lekko przetłuszczone są lepiej chronione przed nadmiarem słońca, a także łatwiej jest im znieść kontakt z chemikaliami.

Pójście do fryzjera z sebum na głowie nie jest równoważne z udaniem się na wizytę w celu pofarbowania włosów z dużą ilością kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów, takich jak pianka, czy olejki. Mieszając się z farbą do włosów, uszkodzą nam łuski.

Które włosy niszczą się bardziej podczas farbowania: jasne, czy ciemne?
Zdecydowanie odpowiedź brzmi: jasne. Włosy, które ulegają regularnemu rozjaśnianiu wymagają intensywnej odbudowy pomiędzy kolejnymi zabiegami koloryzującymi. Najmniej cierpią oczywiście włosy z natury ciemne, które pokrywane są ciemnymi kolorami. Aby odbudowywać włosy jasne podczas rozjaśniania, konieczne jest stosowanie kosmetyków szczególnie nawilżające, bo działając na włosy rozjaśniaczem doprowadzamy przede wszystkim do ich wysuszenia.

Włosy farbowane częściej się łamią
Włosy farbowane mogą ulec uszkodzeniu w procesie nakładania na nie farby i finalnie połamać się. Zdecydowanie więc trzeba chodzić do dobrego fryzjera na zabieg koloryzacji. Tylko specjalista wie, jakich kosmetyków ochronnych używać oraz jak długo można trzymać farbę na włosach indywidualnej osoby. Ponadto, po wykonaniu farbowania włosów, konieczne jest dbanie o ich kondycję. Tylko dobrze odżywiony i nawilżony włos będzie chroniony przed połamaniem się.

Zmiana koloru włosów na kilka dni
Jeśli chcemy sprawdzić,jak dany kolor będzie wyglądał na naszej głowie, wówczas możemy zdecydować się na pofarbowanie naszej fryzury jedynie na kilka dni środkiem, który tonizuje nam włosy, a później spłucze się. Spłukiwanie będzie następowało naturalnie, wraz ze standardowym myciem włosów. Można użyć dostępnych w aptekach i w drogeriach musów, lotionów oraz pianek.

Po co nam musy koloryzujące?
Takie krótko-utrzymujące się farby do włosów to szansa na odświeżenie wizerunku. Pomagają uporać się z siwizną na specjalną okazję, gdy nie mamy terminu u naszego ulubionego fryzjera lub gdy po prostu nie mamy czasu na to, aby spędzić połowę popołudnia u fryzjera. Niektóre kobiety decydują się na to, aby używać czasami musów farbujących po to, aby odświeżyć uprzednią farbę. Szczególną ciekawostką są pianki, które kolorują włosy na bardzo jaskrawe kolory.

Farbowanie niszczy włosy?
Farbowanie sprawia, że włosy mogą być łamliwe, ale nie sprawia, że włosy wypadają. Preparat farbujący nie wnika głęboko do głębiej osadzonych warstw skóry, a w związku z tym nie powoduje uszkadzania mieszków włosowych.

Czy włosy zniszczone można farbować?
Kolejnym mitem, który jest często powtarzany w trakcie wymiany doświadczeń o farbowaniu to oczywiście zakaz farbowania włosów zniszczonych. Przeciwnie – włosy zniszczone mogą wyglądać lepiej, gdy nałożymy na nie zdecydowany kolor, zamiast pozostawiać je w odcieniu szaro-burym. Prawidłowo wykonany zabieg nie powoduje uszkodzenia skóry. Jeśli jednak trafiamy w ręce amatora, ten może doprowadzić do powstawania licznych uszkodzeń w warstwie skórnej, a to może doprowadzić nie tylko do gorszego wyglądu włosów, czy do ich wypadania, ale również do chorób ogólnoustrojowych.

Kilka ciekawostek o farbowaniu włosów kobiet w ciąży
Często mawia się, że kobiety w ciąży nie powinny chodzić do fryzjera, aby farbować włosy. Jest to częściowo słuszne – podczas farbowania każda z nas wdycha szkodliwe substancje chemiczne. Jeśli istnieje ryzyko, że kontakt z tymi chemikaliami może uszkodzić płód, to lepiej jest mieć się na baczności i nie ufać swoim fanaberiom. Ponadto, kobiety w ciąży często mają trudności z uzyskaniem odpowiedniego koloru. Wszystko przez hormony szalejące w organizmie kobiety w tym wyjątkowym czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here