erp

Bardzo często zdarza się, że klienci korzystający z oprogramowania ERP narzekają na zbyt długi okres jego wdrażania. Takie podejście wynika z jednego błędu – braku wiedzy na temat realiów panujących w tej sferze gospodarczej. Choć – co też trzeba przyznać – wiele rzeczy można by wdrożyć szybciej!

Kto wdraża najszybciej?

Możliwie najszybszym wdrożeniem oprogramowania ERP mogą się cieszyć podmioty ściśle sformalizowane. Mowa tu oczywiście o takich firmach jak biura księgowe, rachunkowe, kancelarie prawne itd. W tym przypadku oprogramowanie ERP wnosi wiele nowych zmian, które pracownicy bardzo szybko wprowadzają w życie. Oczywiście szybkość tego procesu zależy też od liczby pracowników.

Sama branża to jednak nie wszystko. Narzędzia ERP wdrażane są najszybciej tam, gdzie stawia się na ogólnie pojętą edukację i częste szkolenia. Najszybciej wszelkie nowości wprowadzają również te firmy, w przypadku których liczba wdrażanych modułów jest relatywnie niewielka. Oczywiście wszystko zależy też od specyfiki branży…

Kto wdraża najwolniej?

Trudno jednoznacznie wskazać, które firmy wdrażają rozwiązania ERP najwolniej. Można jednak dojść do wniosku, że są to głównie podmioty z branży produkcyjnej. Naturalnie nie oznacza to, że są to podmioty „gorsze” i nieprofesjonalne. Przyczyna tkwi gdzie indziej i nie zawsze leży po stronie przedsiębiorstwa.

Skąd zatem się to bierze? Głównie stąd, że firmy produkcyjne mają wiele płaszczyzn, w obrębie których muszą one działać. Mowa tu oczywiście o zarządzaniu produkcją, dostępnymi maszynami (w tym serwisem), dostawami, reklamą, księgowością, a nawet kadrami. I właśnie dlatego wdrażanie ERP jest tu tak czasochłonne.

Czas trwania

To, czy oprogramowanie ERP faktycznie zostanie odpowiednio szybko wdrożone, zależy od specyfiki wybranej firmy. W przypadku opisywanych na początku podmiotów o dużym stopniu sformalizowania, czas ten może ograniczać się do maksymalnie 3 – 5 miesięcy. Niestety w przypadku firm produkcyjnych, kompleksowe wdrażanie tych mechanizmów może trwać nawet rok.

Niemniej nigdy nie warto się poddawać. Oprogramowanie ERP jest wdrażane w celu poprawy funkcjonowania przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – poprawy jego kondycji finansowej. Wybór tego narzędzia to po prostu inwestycja długoterminowa, na którą koniecznie warto postawić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here