Zalety i wady montażu fotowoltaiki

Montaż fotowoltaiki z roku na rok staję się coraz popularniejszym sposobem na uniknięcie podwyżek cen energii, czy też licznych awarii klasycznej instalacji. Zanim jednak podejmie się decyzje o wybraniu takiej instalacji, warto poznać również jej wady. Jakie są zatem najważniejsze zalety, lecz również i wady montażu fotowoltaiki?

Zalety fotowoltaiki

Najważniejszą zaletą montażu fotowoltaiki jest oczywiście to, że dzięki niej możliwe jest znaczne ograniczenie wydatków na prąd. Rachunki stają są niższe, a jeśli korzysta się z energii w sposób przemyślany, mogą nawet spaść do zera.Innego typu bardzo istotną zaletą jest fakt, że w przypadku montażu fotowoltaiki zupełnie uniezależniamy swoje gospodarstwo domowe od awarii i przerw w dostawie energii, które jak wiadomo, są dość powszechne.Nie można również zignorować tego, jak ogromne znaczenie taka instalacja ma dla środowiska. Każde dodatkowe gospodarstwo domowe, które staje się w kwestii energetycznej niezależne od elektrowni, jest ogromnym krokiem naprzód do zielonego, bezemisyjnego świata.

Wady fotowoltaiki

Choć zalety montażu fotowoltaiki są naprawdę ogromne, to jednak nie można odwracać wzroku od kilku wad, którymi się taka instalacja cechuje. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że jest ona bardzo droga. Żeby można z niej było zasilać średniej wielkości dom jednorodzinny, trzeba w montaż fotowoltaiki zainwestować nawet około 30 tysięcy złotych. Co prawda dużą część tej kwoty da się odzyskać w postaci różnego rodzaju dotacji, lecz nadal kwota, którą trzeba wziąć na siebie, jest bardzo duża.Kolejną sporą niedogodnością jest również to, że taka instalacja nie zawsze działa ze stu procentową wydajnością. Pamiętać trzeba, że w nocy spada ona do zera, a nawet zachmurzone powoduje, że generowana jest mniejsza ilość energii.

Podsumowanie

Jak widać po powyższych przykładach, instalacje fotowoltaiczne pełne są różnego rodzaju zalet, lecz również trapią je dość poważne wady. Warto się jednak zastanowić, czy warto zainwestować w fotowoltaike? Zdecydowanie tak, ponieważ korzyści, które się dzięki temu uzyskuje, zdecydowanie przeważają nad wadami, które mogą jej towarzyszyć. Wniosek jest zatem prosty – instalacja fotowoltaiczna powinna być obecna w każdym domu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here