Aneks kuchenny

W wielu domach i mieszkaniach wykonuje się obecnie otwarte kuchnie, które połączone są z salonem. Aby stworzyć efekt dwóch pomieszczeń i oddzielić wtedy ich funkcje, można zastosować kilka różnych rozwiązań.

Rozdzielenie kuchni i salonu pozwala na łatwiejsze korzystanie z całego pokoju pełniącego wówczas podwójną funkcję. Do dyspozycji jest wiele różnych rozwiązań umożliwiających oddzielenie ich od siebie. Razem z blogiem www.format-meble.com.pl przygotowaliśmy listę ciekawych i funkcjonalnych pomysłów. Sprawdź te propozycje!

Półwysep kuchenny

Aneks kuchenny od salonu najczęściej rozdzielany jest półwyspem kuchennym. To rodzaj zabudowy, która wychodzi od ściany w kierunku centrum pomieszczenia. Może ona wtedy przypominać literę L albo U w zależności od kształtu kuchni.

Półwysep kuchenny może pełnić różne funkcje. Może być blatem roboczym ułatwiającym przygotowywanie posiłków, można ulokować na nim płytę kuchenki, zlewozmywak. Także może on służyć jako miejsce do jedzenia posiłków – dostawia się wtedy do niego taborety typu hoker, czyli wysokie stołki barowe. Wysokość ich siedziska dopasowana jest wtedy do wysokości blatu.

Dodatkowo półwysep ułatwia przechowywanie – szafki i szuflady dają wtedy dodatkową przestrzeń na różne produkty spożywcze i sprzętu używane w kuchni.

Wyspa w kuchni

Alternatywą dla półwyspu kuchennego jest wyspa w kuchni. W tym przypadku zabudowa jest oddzielona od pozostałych mebli, tworząc swoistego rodzaju wyspę. Może ona spełniać takie same funkcje jak półwysep kuchenny, czyli można stosować ją jako blat roboczy, strefę gotowania, zmywania, miejsce do spożywania posiłków.

Wyspa w kuchni, podobnie jak półwysep kuchenny, może być wykonana na indywidualne zamówienie lub zakupiona jako gotowy element – obecnie takie umeblowanie sprzedawane jest przez wielu znanych producentów mebli.

Stół z krzesłami

Najprostszym sposobem, aby oddzielić kuchnię od salonu, jest ustawienie pomiędzy tymi dwoma przestrzeniami stołu z krzesłami. To rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w nieco większych wnętrzach.

W porównaniu do półwyspów i wysp kuchennych zwykły stół z krzesłami jest rozwiązaniem niedrogim, lecz też nie tak funkcjonalnym. Oczywiście, można używać go jako dodatkowego blatu roboczego i miejsca do spożywania posiłków z rodziną, lecz nie może on posłużyć do montażu AGD czy do przechowywania.

Do dyspozycji jest szeroka gama różnych stołów, które mogą posłużyć jako przegroda między kuchnią a salonem. Najczęściej wybór pada na stół prostokątny, ale jego wybór powinien być podyktowany w pierwszej kolejności dostępną przestrzenią.

Ściana kartonowo-gipsowa

Innym sposobem na oddzielenie przestrzeni kuchennej oraz salonu jest ustawienie pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami ściany kartonowo-gipsowej. To cienka zabudowa, która nie jest skomplikowana w wykonaniu.

Ścianka najczęściej umieszczana jest tak, aby umożliwić łatwe przejście między kuchnią a salonem, ale jednocześnie może ona służyć jako miejsce do podwieszenia na niej telewizora lub wykonania szafek. Można też ustawić przy niej stół z krzesłami.

Ażurowa szafka

Ciekawym sposobem, aby oddzielić o siebie kuchnię i salon, jest też wykonanie ażurowej zabudowy z szafek ustawionych od podłogi aż do sufitu. Taką zabudowę można wykonać na wymiar lub kupić gotowe szafki i dopasować je wymiarowo do wnętrza.

Atutem takiego rozwiązania jest większy przepływ naturalnego światła pomiędzy pomieszczeniami. Również ażurowa zabudowa ułatwia komunikację oraz nie zaburza wentylacji.

Gdy zatem kupujesz albo budujesz nieruchomość, która ma otwartą kuchnię, przestrzeń pomiędzy aneksem a salonem można oddzielić na kilka różnych sposobów. Wybierz ten, który w pełni odpowiada Twojemu gustowi i oczekiwaniom!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here