Najczęstsze choroby oczu

Narząd wzroku to niezwykle delikatny mechanizm o złożonej budowie, który często narażony jest na choroby oczu, podrażnienia, uszkodzenia czy stany zapalne. Mogą one dotyczyć elementów budowy oka, jak rogówka, soczewka i siatkówka lub też atakować sam nerw wzrokowy. Dlatego tak istotne jest dbanie o zdrowie swoich oczu, zwłaszcza jeśli pracujemy w warunkach, w których są one narażone na szczególnie przeciążenia (jak praca przed monitorem komputera lub w klimatyzowanych pomieszczeniach) bądź wiemy o rodzinnych uwarunkowaniach genetycznych będących czynnikiem podwyższonego ryzyka wystąpienia danej choroby. Jakie są najczęstsze choroby oczu i jak można je leczyć – dowiedz się z marką Acuvue, producentem soczewek kontaktowych do korygowania wad wzroku. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/choroby-oczu

Jaskra

Do najczęściej występujących i uważanych za najbardziej podstępne chorób oczu należy jaskra, która może być spowodowana wysokim ciśnieniem w gałce ocznej, ale grozi także osobom z cukrzycą, miażdżycą i hiperlipidemią, wysokim ciśnieniem tętniczym, krótkowzrocznością, cierpiącym na migreny lub trwale doświadczającym wysokiego poziomie stresu. W przypadku, kiedy zaobserwujemy u siebie np. pogorszenie widzenia, efekt halo pojawiający się wokół źródeł światła, zaczerwienienie oczu czy wyraźne zawężenie pola widzenia, należy skonsultować się z lekarzem okulistą, aby zdiagnozował nasze oczy. Jaskra nie jest chorobą całkowicie uleczalną, ale jej skutki można znacznie złagodzić na odpowiednio wczesnym etapie jej wykrycia.

Zaćma

Kolejna z chorób oczu dotykających wiele osób to zaćma, nazywana dawniej kataraktą i spowodowana przez zaburzenia przemiany materii soczewki, co prowadzi do utraty jej przejrzystości i zaburzeń widzenia. Obraz staje się niewyraźny i zamglony, a w niektórych przypadkach zaćma prowadzi do całkowitej utraty widzenia. Jest ona leczona farmakologicznie, a w przypadku całkowitej utraty widzenia często przeprowadza się operacje wymiany soczewki, co przywraca prawidłowe widzenie.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Schorzenie to w ostatnim czasie dotyka coraz większej liczby społeczeństwa w wieku po 50. roku życia. Choroba ta powoduje uszkodzenie siatkówki, a co za tym idzie – pogorszenie, a nawet całkowitą utratę widzenia. Do dziś nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie są przyczyny występowania zwyrodnienia tkanki żółtej, choć specjaliści uważają, że w największym stopniu jest ono uwarunkowane genetycznie, a ryzyko jego wystąpienia podwyższają takie czynniki, jak palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, przejście zawału lub udaru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here