AFP

AFP marker nowotworowy o zróżnicowanym zastosowaniu w diagnostyce. Jednym ze wskazań oznaczenia poziomu AFP jest wykonanie badań prenatalnych w ciąży. Co więcej oznaczenie poziomu AFP służy monitorowaniu przebiegu leczenia nowotworów wątroby wycinek jajnika czy nowotworów zarodkowych jąder. Czym dokładnie jest AFP? Czego może być oznaką nieprawidłowy poziom AFP? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/afp-czyli-alfafetoproteina-jako-marker-nowotworowy/ 

AFP – czym jest? 

Proteina AFP jest najbardziej obfitym białkiem osocza występującym U płodu ludzkiego. To białko zwykle wytwarzane jest przez niedojrzałe komórki wątroby płodu. Po urodzeniu, niemowlęta posiadają stosunkowo wysoki poziom AFP we krwi, który spada do normalnego niskiego poziomu w pierwszym roku życia. 

Zdrowe osoby posiadają bardzo niski poziom AFP w organizmie. Wzrost tego poziomu dorosłych może być spowodowany obecnością niektórych nowotworów lub innych schorzeń. Prawidłowy poziom AFP u osoby dorosłej wynosi 10 – 20 ng/ml. 

Poziom AFP – badanie prenatalne 

ASP jest badaniem krwi, które sprawdza poziom alfa-fetoproteina we krwi w okresie ciąży. To białko zwykle wytwarzane jest przez wątrobę dziecka. Znajduje się ono w płynie otaczającym dziecko w łonie matki, szybciej płynie owodniowy. 

AFP przechodzi przez łożysko do krwi matki. Zderzenie AFP może być badane we krwi matki, ale możliwe jest również sprawdzenie stężenia w płynie owodniowym. Między 14, a 20 tygodniem ciąży wykonywany jest tak zwany test potrójny. Obejmuje on oznaczenie poziomu AW, gonadotropiny komórkowej oraz wolnego estriolu. 

Nieprawidłowy poziom AFP może być oznaką obecności zaburzeń takich jak: 

  • otwarte wady cewki nerwowej, takie jak rozszczep kręgosłupa
  • nieprawidłowości chromosomalne
  • ciąża mnoga
  • zespół Downa
  • błędnie obliczony termin zapłodnienia, ponieważ poziom AFP zmienia się w czasie ciąży 

Marker nowotworowy – AFP 

Wielu chorych na raka wątroby można zaobserwować wysoki poziom AFP. Należy tutaj podkreślić, że AFP nie może służyć jako narzędzie do diagnostyki raka wątroby. W takim celu Wykonywane są badania obrazowe oraz biopsja. AFP może służyć jako monitorowanie postępu choroby, a także ocena skuteczności leczenia. Innymi możliwymi przyczynami podwyższonego poziomu AFP są nowotwory jajników i jąder, zapalenie wątroby czy marskość wątroby. 

Zobacz też: http://www.chilimy.pl/psa-kiedy-warto-oznaczyc-swoisty-antygen-sterczowy/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here