jak leczyć zespół cieśni nadgarstka
fot. Pexels.com

Znasz to uczucie, gdy drętwieją i mrowieją twoje palce u dłoni? Jeśli odczuwasz to zjawisko często, najpewniej cierpisz na zespół cieśni nadgarstka. Czym jest to schorzenie i jak je leczyć?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/zespol-ciesni-nadgarstka-objawy-leczenie/

Choroba zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka występuje, gdy na nerw łączący korzeń przyśrodkowy z bocznym wywarty jest silny ucisk. Taki stan wywołuje ból, drętwienie i swędzenie palców u dłoni. Nieleczony może prowadzić do trwałego odrętwienia górnych kończyn i osłabienia mięśni. Zespół cieśni nadgarstka pojawia się najczęściej w wyniku długoletniego korzystania z komputera. Schorzenie dotyka głównie kobiet i rozwija się po 45 roku życia.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Objawów choroby można najczęściej doświadczyć w nocy lub tuż po przebudzeniu. Zespół cieśni nadgarstka przejawia się przede wszystkim bólem, drętwieniem i mrowieniem palców – najczęściej odczuwa się je w okolicy kciuka, palców środkowego i wskazującego oraz połowy serdecznego. W zaawansowanych przypadkach dolegliwości obejmują całą dłoń, a nawet przedramię. Jeśli zespół cieśni nadgarstka nie jest leczony, choroba może postępować, objawiając się osłabieniem siły chwytu czy częstym wypuszczaniem rzeczy z dłoni.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka opiera się na łagodzeniu objawów i zatrzymaniu dalszego rozwoju schorzenia. Jeśli nadgarstek jest w dobrej kondycji, leczenie przypadłości może trwać tylko kilka miesięcy i nie będzie wymagało pomocy chirurga. Terapia polega najczęściej na robieniu zimnych okładów, unieruchomieniu chorego miejsca za pomocą stabilizatora oraz fizjoterapii. Przy łagodnej wersji zespołu cieśni nadgarstka można także samodzielnie wykonywać określone ćwiczenia, które pomogą uśmierzyć ból. Jeśli jednak po pół roku objawy nie znikają mimo prowadzonego leczenia, pacjent zostaje skierowany na operację. Nacięcie tkanek w poprzek nadgarstka ma zmniejszyć nacisk na nerw pośrodkowy dla komfortowego funkcjonowania.

Zobacz także: http://www.chilimy.pl/jak-wyleczyc-grzybice-miejsc-intymnych/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here