Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój wiążą się z nowym stylem życia. Nikt poważny nie mówi dziś o modzie na bycie ekologicznym. Przebywanie w ekosystemie bez znaczącego destrukcyjnego wpływania na niego staje się naszym priorytetem. Montaż fotowoltaiki to dziś ważna sprawa dla każdego, kto poważnie myśli o przyszłości swoich dzieci. W jaki sposób możesz realnie wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczenia, dowiesz się z tego artykułu.
Środowisko a fotowoltaika
Ochrona środowiska leży na sercu wielu ludzi, wielu z nich zleca montaż fotowoltaiki, by zmniejszyć własny ślad węglowy. Produkcja własnego prądu jest jedną z działalności, które w znaczący sposób wpływa na ograniczenie emisji CO2.Jeżeli połączy się to z własną stacją ładowania samochodu elektrycznego, możemy nie tylko mieć darmowe ładowanie samochodu, ale ograniczamy w ten sposób emisje do powietrza gazów spalinowych.Wszystkie te rozwiązania są obecnie dostępne w wygodnym kredytowaniu oraz przy wsparciu finansowym ze strony państwa.
Co należy zrobić, by zostać właścicielem własnej elektrowni słonecznej?
Montaż fotowoltaiki na potrzeby gospodarstwa domowego jeszcze nigdy nie był tak prosty.
Do inwestora należy wybór firmy, która ma wykonać inwestycję, jeżeli wybrana zostanie dobra firma, zapewni wszelką dokumentację i zrealizuje wszystkie potrzebne zgłoszenia w imieniu inwestora. Jedyne co pozostanie do zrobienia, to podpisanie umowy prosumenckiej z dystrybutorem. Po zamontowaniu odpowiedniego licznika będzie można cieszyć się produkcją prądu. Jak widać, brak skomplikowanych procedur powoduje, że każdy może sam się z nimi zmierzyć lub pozwolić innym na zrobienie tego w jego imieniu.
Czy w nocy fotowoltaika produkuje prąd?
Oczywiście w nocy jest za mało energii słonecznej, żeby wzbudzić inwerter, lecz w momentach, kiedy nasza instalacja nie produkuje, my korzystamy ze zmagazynowanej energii. W ciągu dnia niezużyta przez nas energia trafia do sieci energetycznej, gdzie jest w pewnym sensie magazynowana, a gdy nasza produkcja jest za mała lub jest brak produkcji prądu to za opłatą, czyli potrąceniem 20% zmagazynowanej energii (przy instalacjach do 10KWp), możemy korzystać z tego, co zmagazynowaliśmy.W ten sposób magazynujemy także energię elektryczną na zimę. W instalacjach powyżej 10 KWp potrącenie wynosi 30%.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.