Zalety terapii poznawczo - behawioralnej

Dziś chciałabym w kilku słowach poruszyć temat psychoterapii. A więc co to jest psychoterapia? W skrócie można by powiedzieć, że jest to terapia rozmową. Jednak rozmowa ta różni się od zwykłej rozmowy z przyjaciółką przy kawie. Doświadczony terapeuta bardzo dobrze wie jak taką rozmowę poprowadzić, by wyciągnąć z pacjenta to, co go najbardziej boli, co najbardziej mu doskwiera a bardzo często nawet to czego sam pacjent nie jest do końca świadomy. Poprzez umiejętną, szczerą rozmowę, pacjent ujawnia emocje, z którymi później można pracować.

Są różne rodzaje psychoterapii. Ja chciałabym omówić pokrótce zalety psychoterapii poznawczo – behawioralnej. Jej głównym założeniem jest związek pomiędzy myślami, emocjami a zachowaniem człowieka. Poznając schematy myślowe, wywołujące dane emocje, można wpływać na zachowanie. Gdy człowiek uświadomi sobie te zależności, gdy pozna swoje indywidualne utarte schematy myślenia będzie mógł w odpowiedni sposób zmienić swoje zachowanie na takie, które bardziej służy nie tylko jego rozwojowi, ale również przyczynia się do lepszego samopoczucia i większej pewności siebie.

Niewątpliwą zaletą terapii poznawczo – behawioralnej jest to, że szybko daje rezultaty. Doświadczona psychoterapeuta przy współpracy z pacjentem nastawionych na faktyczną chęć poprawy swojego zdrowia i swojego samopoczucia, jest w stanie wyprowadzić go z depresji już w zaledwie sześć miesięcy. Ważna jest tutaj systematyczna praca, zaangażowanie obu stron i sumienność pacjenta.

Zaletą omawianej terapii jest również pozwolenie pacjentowi, by sam dochodził do pewnych wniosków. Terapeuta nie narzuca tutaj swojego zdania, nie analizuje, nie poucza, nie podaje gotowych rozwiązań. Natomiast „zmusza” pacjenta, za pomocą odpowiednio ułożonych pytań, by on sam doszedł do własnych wniosków, prowokuje do do samodzielnych rozważań. W terapii poznawczo – behawioralnej określa się to mianem dialogu sokratejskiego.

Psychoterapia Warszawa jest bardzo łatwo dostępna. Niezależnie czy mówimy o terapii poznawczo – behawioralnej czy jakiejkolwiek innej formie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here