Wskazówki: jak farbować włosy w domu?

Czy farbowanie włosów w domu jest bezpieczne?
Korzystanie z farb, które są dostępne w drogeriach jest jak najbardziej bezpieczne dla naszego organizmu. O ile nie uśniemy z farbą na włosach, to zabieg taki też rzadko przyniesie negatywne skutki dla naszych włosów. Aby jednak nasze włosy po zabiegu nie zostały za bardzo zniszczone, trzeba trzymać farbę na włosach dokładnie tyle czasu, ile napisano na opakowaniu.

Aby uzyskać dobre efekty przy nieprofesjonalnym farbowaniu włosów, warto wybierać koloryzację na tony jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Jeśli chcemy pofarbować włosy brązowe na dwa tony ciemniejsze, wówczas kupujemy farbę na stoisku z farbami i po prostu nakładamy ją w domu. Warto jednak przy tym pamiętać o kilku zasadach. Na przykład, gdy farbujemy włosy po raz pierwszy, a są one jasne, wówczas uzyskamy efekt zdecydowanie ciemniejszy niż na obrazku na opakowaniu takiej farby. Jeśli przeraża nas taki ciemny kolor, warto wiedzieć, że w trakcie jednego tylko tygodnia farba zmywa się intensywnie.

Co zrobić, jeśli podczas domowego farbowania włosy wyszły zbyt ciemne?
Koniecznie spróbujmy szamponu przeciwłupieżowego – codzienne mycie włosów szamponem przeciwłupieżowym może spowodować, że farba będzie zmywała się szybciej. Dotyczy to szczególnie osób, które chcą szybko zmyć zbyt ciemny szampon. W przypadku włosów, które wyszły zbyt jasne podczas domowego zabiegu farbowania włosów – sprawa nie jest już tak prosta. Włosy zostały rozjaśnione, a nie została nałożona na nie żadna farba. Dlatego używanie specyfików zmywających farbę mija się z celem.

Jak przyciemnić zbyt rozjaśnione farbą włosy?
Jeśli podczas domowej koloryzacji wyszły nam zbyt jasne włosy, wówczas można je po prostu zafarbować na ciemny kolor, korzystając z zupełnie nowej farby. Jest to oczywiście rzeźnia na włosach, bo na początku potraktowałyśmy je rozjaśniaczem, a następnie pofarbowaliśmy na ciemniejszy kolor, ale jednak tylko w taki sposób można wybrnąć z niekorzystnej fryzury.

Farbowanie włosów dwukolorowe w domowych warunkach
W domowych warunkach niezwykle łatwo jest pofarbować włosy na dwa kolory. Nie zrobimy sobie tego jednak samodzielnie: potrzebna będzie pomoc z zewnątrz. Warto w tym celu zaopatrzyć się w pocięte na kwadraty płatki folii aluminiowej. Rozrabiamy dwie farby do włosów i nakładamy farbę: jeden kolor na drugi, zawijając poszczególne pasma w folię aluminiową.

Nierówne pokrycie włosów farbą
Podczas domowego farbowania pamiętajmy również o tym, że włosy mogą pofarbować się nierówno i mogą powstawać plamy. Może tak się dziać z uwagi na wcześniejsze farbowanie lub ze względu na to, że w niektórych partiach głowy włosy są bardziej zniszczone niż w innych. Na przykład kobiety, które mają tendencję do zakładania włosów za ucho niszczą sobie tę partię włosów, które znajdują się bezpośrednio przy skroni. Zwykle najmniej zniszczone są włosy, które znajdują się z tyłu głowy, mimo że to właśnie na nich śpimy i to one ścierają się na poduszce najdłużej.

Przed farbowaniem sprawdź stan pigmentacji
Fryzjer, który zna się na swojej pracy, przed rozpoczęciem farbowania sprawdza, jakie kolory panują na całej długości włosa. Sprawdza, gdzie pigmentu w przeszłości wniknęło najwięcej. W tych miejscach podczas farbowania zużyje najwięcej farby. Jeśli jesteśmy u fryzjera, który tego nie robi,tylko od razu zabiera się do farbowania, wówczas powinniśmy lepiej przyjrzeć się jego pracy i prawdopodobnie już do niego więcej nie wracać.

Jakie kolory utrzymują się na włosach najdłużej?
Najdłużej utrzymują się farby ciemne, które mają ciepłe pigmenty. Najszybciej wymywają się chłodne brązy i czernie. W przypadku tych drugich, farbowanie niekiedy powtarza się nie tylko po to, aby zakryć odrosty, ale również po to, aby odświeżyć mocno wyblakły kolor! Mało trwałe są również włosy, które mają w sobie dużą domieszkę czerwieni. Zdecydowanie szybko będzie też wypłukiwała się farba różowa. Farba do włosów najszybciej blaknie, gdy przebywamy na słońcu.

Czy farby bez amoniaku są zdrowsze niż inne?
Kilka lat temu furorę robiły w reklamach hasła, że producent oferuje farby wyprodukowane bez użycia amoniaku i takie, które w składzie nie mają amoniaku. Amoniak ma drażniący zapach i powoduje, że klientki obcując z farbą z amoniakiem mają wrażenie, że nakładają na włosy dużo chemii. Zdecydowanie jednak od momentu kiedy pisze się na opakowaniach, że farba nie ma amoniaku nic się nie zmieniło w kwestii składu farb. Amoniak miał za zadanie rozchylić łuski włosa i spowodować, że farba będzie lepiej wnikała. Jednak amoniak został zastąpiony przez inne substancje chemiczne, które już tak nie pachną jak on, ale mają podobną zasadę działania. Są tak samo niszczące. Dlatego kwestia braku amoniaku w niektórych farbach do włosów to tylko i wyłącznie chwyt marketingowy.

Jak farbować odrosty?
Aby dobrze zafarbować brzydkie odrosty przy skórze, należy nałożyć na nie pigment, odczekać i dodać nieco wody, a następnie wmasować w skórę głowy. Dopiero później przystępujemy do farbowania dalszych partii głowy. Zdecydowanie nie poleca się farbować odrostów taki sposób, że najpierw nakładamy farbę na włosy u nasadzie, a następnie od razu na całą długość włosów. W taki sposób niszczymy tylko nasze naturalne włosy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here