Kolory włosów u kobiet

Kobiety w coraz młodszym wieku decydują się na zmianę koloru włosów. Powody takiej decyzji mogą być różne. Często kobiety uważają swój naturalny kolor za nudny, nijaki, pragną koloru, który w pewien sposób ożywi ich twarz, który pozwoli na zmianę ich wyglądu. Zmiana koloru jest także często podyktowana znalezieniem u siebie siwych włosów – kobiety często postrzegają to jako oznaka starzenia się, dlatego też chcą takie pojedyncze siwe włoski jak najszybciej zamaskować. Innym powodem farbowania włosów przez kobiety, zwłaszcza te w młodszym wieku, jest chęć wyrażenia siebie. I rzeczywiście, często zarówno po samym ułożeniu włosów, jak i po ich kolorze można stwierdzić, do jakiej grupy społecznej, czy wiekowej należy dana osoba. Oczywiście, jak to ze stereotypami często bywa, możemy się wielokrotnie pomylić i błędnie zaszufladkować dane osoby. Sęk jednak w tym, że fryzura rzeczywiście może wiele powiedzieć nam o osobie, na głowie której gości. Warto mieć to na uwadze zadając sobie pytanie o to, jaki kolor włosów wybrać.
Pomimo wielu żartów związanych z tym kolorem włosów u kobiet, wiele z nich nadal decyduje się na rozjaśnianie włosów, farbowanie ich na blond. Jest to kolor kojarzony z atrakcyjnością, swego rodzaju delikatnością, ale również odrobiną szaleństwa. Włosy w takich jasnych kolorach często rozświetlają twarz i optycznie łagodzą rysy twarzy, co rzeczywiście może powodować postrzeganie blondynek jako delikatnych. Wiele mówi się jednak o tym, iż rozjaśnianie włosów nie jest do końca zdrowe dla naszych włosów. Obecnie jednak coraz częściej słyszy się o naturalnych metodach, które mają za zadanie rozjaśnienie włosów w sposób jak najmniej szkodliwy dla struktury włosa. Efekt w przypadku naturalnych metod nie zawsze będzie tak wyraźny, jednak „coś za coś”. Do metod takich możemy zaliczyć między innymi rozjaśnianie włosów rumiankiem czy miodem.
Skrajnie innym kolorem włosów, który często wybierają kobiety jest czerń. Osoba z takim kolorem często postrzegana jest jako silna, buntownicza i odważna. Czarny kolor na głowie, w przeciwieństwie do jasnego blondu, mocno uwydatnia rysy twarzy. W związku z tym, pewne niedoskonałości mogą być szczególnie mocno widoczne właśnie po zmianie koloru włosów na czarny. Nie poleca się więc tego koloru osobom chcącym ukryć nieco okrągłą twarz, podłużną brodę, czy szpiczasty nos. Fryzura taka nie jest także przeznaczona dla kobiet zmagających się z szybko przetłuszczającymi się włosami. Na czarnych włosach problem ten jest jeszcze łatwiej dostrzegalny. Nietrudno więc zauważyć, że pomimo, iż kolor ten uznawany jest za dość uniwersalny, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Co więcej, po zmianie koloru włosów na czarny ciężko jest wrócić do jaśniejszych. Decyzja o farbowaniu włosów na czarno powinna więc być dobrze przemyślana – często nie jest to bowiem zmiana wyłącznie na kilka miesięcy.
Wiele pań decyduje się także na farbowanie włosów na kolor rudy. Jest to najrzadziej spotykany odcień włosów – pozwala więc poczuć się wyjątkową wśród tłumów blondynek i szatynek. Przy wyborze odpowiadającego nam odcienia rudego warto wziąć pod uwagę swoją karnację i to do niej dopasować odcień. Niedopasowanie może spowodować komiczny i nienaturalny efekt. Rude włosy, podobnie jak te w kolorze blond, łagodzą rysy twarzy. Pogłębiają także kolor niebieskich i zielonych oczu. Uwydatniają jednak wszelkie problemy skórne. Rude włosy kojarzy się często z osobami energicznymi i otwartymi. Nie dzieje się tak bez powodu – jako, że osoby rudowłose stanowią tak niewielki procent społeczeństwa, przyciągają uwagę. Nic więc dziwnego, że osoby nieśmiałe mogą czuć się w tym kolorze nieco niepewnie.
Nastolatki (i nie tylko) bardzo chętnie eksperymentują z kolorami w różnych barwach tęczy – coraz częściej spotyka się na ulicach osoby z niebieskimi, czerwonymi, czy różowymi włosami. Dużą popularnością cieszy się także farbowanie na takie kolory wyłącznie końcówek włosów, tworzenie swego rodzaju efektu ombre. Farbowanie na tak odważne kolory może świadczyć, podobnie jak z kolorem rudym, o otwartości i pewnej innowacyjności w postrzeganiu rzeczywistości. Często aby pofarbować włosy na takie kolory należy wcześniej je rozjaśnić, aby efekt był wyraźniejszy, lepiej widoczny.
Mimo, iż konkretne kolory włosów mogą wpływać na postrzeganie nas jako osoby, nie warto zawsze kierować się pewnymi utartymi zasadami czy stereotypami. Odpowiedzi na pytanie „jaki kolor włosów powinnam wybrać?” powinnyśmy udzielać sobie same. To my musimy czuć się dobrze w tym, co gości na naszej głowie. Warto oczywiście zapytać o rady ekspertki, nasze fryzjerki. Z pewnością będą one w stanie doradzić nam, jaki kolor i fryzura będą doskonale pasowały do naszej twarzy, podkreślając jej wszystkie walory i maskując niedoskonałości. Pamiętajmy jednak o tym, że to nasze włosy i ostateczna decyzja należy zawsze do nas. Nie warto podporządkowywać się utartym schematom wbrew własnym przekonaniom i ideałom. Warto jednak eksperymentować i szukać tego, w czym czujemy się najlepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here