Co warto wiedzieć o włosach i strzyżeniu dzieci?

Dzieci mają wyjątkowo wrażliwe włosy oraz skórę głowy. W związku z tym podstawą do zadbanych, ładnych oraz zdrowych włosów jest ich odpowiednia pielęgnacja. Należy wiedzieć, że produkty do włosów, których używają na co dzień dorośli w większości przypadków nie nadają się dla dzieci. Wybierając szampon dla pociechy trzeba koniecznie poszukać produktów o łagodnym działaniu i neutralnym poziomie PH. Preparat powinien być hipoalergiczny oraz zawierać naturalne składniki ułatwiające rozczesywanie. Głowy i włosów dziecka nie powinno się myć codziennie, bo może to prowadzić do uszkodzeń struktury włosa. Optymalnie będzie myć włosy pociechy najwyżej trzy razy w tygodniu.

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju produkty do pielęgnacji dzieci. W przypadku maluszków dobrze sprawdzają się preparaty 2 w 1, które myją i wygładzają włosy, dzięki czemu jest je łatwiej rozczesać. Istnieją także produkty 3 w 1, czyli preparaty, które można stosować zarówno jako szampon, żel pod prysznic oraz produkt wygładzający włosy. Jeśli chodzi o produkty tego typu, są szeroko dostępne – z łatwością można je znaleźć zarówno w sklepach, jak i aptekach.

Zdania na temat tego, czy po myciu należy suszyć włosy dzieci suszarką są podzielone. Prawdą jest oczywiście, że jej używanie w znacznym stopniu skraca czas suszenia się włosów, jednakże faktem jest również, iż doprowadza to do wysuszania i uszkadzania włókien włosowych. Następstwem jest częste elektryzowanie się włosów oraz zniszczone kosmyki. Z tego względu, jeżeli tylko mamy trochę czasu i taką możliwość, lepiej po prostu osuszyć włosy dziecka ręcznikiem, a potem pozostawić włosy na jakiś czas do wyschnięcia.

Co istotne, włosy dzieci mają tendencję do plątania się, przede wszystkim ze względu na to, iż są one jeszcze bardzo delikatne. Z tego względu należy dokładnie je rozczesywać za pomocą łagodnej szczotki z naturalnego włosia. Najlepiej rozczesywać włosy małymi partiami, szczególnie jeżeli są one bardzo splątane. Najlepiej wykonywać taki zabieg codziennie rano, zanim zdecydujemy się, jak danego dnia uczeszemy dziecko.

Jeśli chodzi o strzyżenie i fryzury dziecięce, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę zdrowie, komfort i bezpieczeństwo dziecka. Należy pamiętać o tym, że na początku dziecko może odczuwać strach przed tego rodzaju zabiegami, podobnie zresztą jak w przypadku wizyty u lekarza czy stomatologa. Dla dziecka salon fryzjerski może wydawać się czymś złowrogim, a obecność wielu osób oraz wszechobecny hałas związany z pracą urządzeń oraz rozmowami lubi może być przyczyną lęku dziecka i strachu przed zabiegiem. Co więcej, nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że dla dzieci włosy to część ciała, w związku z tym mogą bać się ich strzyżenia. Dopiero po wizycie lub nawet kilku maluch może przekonać się, że odwiedziny w salonie fryzjerskim to nic strasznego. Aby jednak tak się stało, należy do tego dziecko odpowiednio przygotować. Po pierwsze warto zacząć przyzwyczajać dziecko do faktu konieczności obcięcia włosów wcześniej, już w domu. Można zacząć od zabawy w salon fryzjerski, dzięki temu dziecko będzie miało szansę oswoić się z tym nowym dla niego pojęciem i przyjąć je jako coś pozytywnego. Dodatkowo można na oczach dziecka obciąć kosmyk własnych włosów i pokazać mu, że to nic strasznego. Potem można obciąć końcówki pasemka włosów dziecka aby przekonało się „na własnej skórze”, że obcinanie włosów rzeczywiście nie jest straszne i nie ma się czego bać.
W dalszej kolejności należy wybrać salon, który specjalizuje się właśnie w strzyżeniu i czesaniu dzieci. W takim salonie pracownicy są nastawieni na obsługiwanie maluchów, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, iż pan lubi pani fryzjer będzie miała odpowiednie podejście, którym nie zniechęci dziecka. Co więcej, salony fryzjerskie nastawione na przyjmowanie dzieci są do tego również przygotowane odpowiednio pod względem wizualnym, jest tam kolorowo oraz dzieci mogą znaleźć wiele dodatkowych atrakcji – zabawki, kolorowanki czy kącik dziecka. W przypadku, kiedy dziecko stawia opór lub też boi się fryzjera takie bonusy doskonale odciągają jego uwagę od nieprzyjemnych doświadczeń związanych z zabiegiem.

Jeśli chodzi o sposób strzyżenia dziecka, wiele zależy od wieku dziecka i oczywiście płci. Jeżeli chodzi o dzieci w wieku 1-2 lata, bywa różnie – czasami takie dzieci mają już całkiem bujne włosy, które po prostu mogą im przeszkadzać, a także sprawiać problemy przy myciu czy rozczesywaniu. W takim wypadku lepiej włosy podciąć niż zacząć zakładać spinki czy klamerki – takie niepozorne przybory do włosów w przypadku małych dzieci mogą stać się bardzo niebezpiecznym narzędziem. Małe dziecko może taka spinkę na przykład połknąć bawiąc się nią. Co więcej, przybory do czesania się mogą sprawiać maluchowi dyskomfort.

Jeśli chodzi o fryzury dziecięce, które odpowiednie będą dla dzieci starszych, właściwie nie ma barier, można kierować się gustem i modą oraz poradą fryzjera. Jeśli chodzi o dziewczynki, warto postawić na subtelne cieniowania półdługich włosów, które podkreślają ich młodość i lekkość. Chłopcy często chcą wyglądać jak ich idole – zwykle wymieniają ulubionych sportowców. Można wziąć zdjęcie idola naszej pociechy ze sobą do fryzjera i zapytać, czy może ostrzyc dziecko w podobny sposób. Nasz maluch będzie na pewno zachwycony i polubi wizyty w salonie fryzjerskim.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMaseczki do twarzy
Następny artykułZawsze w modzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here