truskawka

Truskawki to powszechnie lubiane owoce, które smakują praktycznie wszystkim. Ceny na rynkach w szczycie sezonu są jednak niestety wysokie, szczególnie jeżeli zakładamy, że będziemy je kupować prawie codziennie, dlatego warto rozważyć posadzenie własnych roślin. Zobaczmy zatem, jak się o tego przygotować?

Sadzonki truskawek – jak się przygotować do posadzenia truskawek?

Kiedy decydujemy się na posadzenie truskawek, naszym celem powinno być nie tylko otrzymanie „jakichś” plonów, ale pięknych, czerwonych i soczystych owoców. Podstawowa zasada? Truskawki muszą zostać posadzone w oświetlonym miejscu, tak aby promienie słońca mogły swobodnie do nich docierać. W cieniu owoce wyrosną małe i kwaśne. Gleba, w której sadzimy truskawki, musi być spulchniona, przepuszczalna, a także bogata w składniki pokarmowe i próchnicę. Przygotowania do posadzenia truskawek warto więc rozpocząć z rocznym wyprzedzeniem – na jesień w określonym miejscu głęboko przekopać ziemię i wymieszać ja z ziemią kompostową lub obornikiem. Idealna gleba dla truskawek charakteryzuje się lekko kwaśnym odczynem (pH od 5,5 do 6,5). Jeżeli zadbamy o wszystkie kluczowe czynniki, truskawki będą dawać owoce przez okres od 3 do 5 lat.  Kiedy zauważymy, że plany są znacznie mniejsze, będzie to oznaczać, że trzeba posadzić nowe sadzonki.

Kiedy sadzić truskawki?

Kiedy sadzić truskawki

Jednym z największych “atutów” truskawek w porównaniu z innymi sadzonkami jest to, że możemy je sadzić właściwie cały sezon (wiosna-jesień). Jeżeli jednak chcemy wykorzystać sadzonki w optymalny sposób, powinniśmy się przyjrzeć informacjom podanym przez producenta konkretnego rodzaju, ponieważ różne odmiany truskawek mogą się cechować innym okresem wzrostu. Dla przykładu sadzonki truskawek odmiany „frigo” sprzedaje się zazwyczaj jedynie wiosną. Inna odmiana sadzonek, czyli truskawki z gruntu, które wyróżniają się gołym korzeniem, są z kolei wykopywane pod koniec lub na początku okresu wegetacji, dlatego najczęściej są sadzone w okresie jesiennym. Przez cały rok możemy zakupić truskawki w doniczkach. W takiej sytuacji najlepiej jednak kupić je w sierpniu lub początkiem września, kiedy mamy największy wybór. Jeżeli wybierzemy odpowiedni moment na posadzenie sadzonek, a one same dobrze się ukorzenią, w następnym sezonie możemy się spodziewać licznych owoców.

Sadzonki truskawek – jak sadzić?

Choć istnieje kilka sposobów sadzenia truskawek, najczęściej sadzi się je w rzędach, ponieważ jest to najpraktyczniejsze rozwiązanie dla pielęgnacji i zbiorów. Rozstaw pomiędzy sadzonkami powinien wynosić ok. 25-30 centymetrów (może więcej, ale nie mniej), natomiast w rzędach do 50 centymetrów. W przypadku sadzenia truskawek ważne jest także zadbanie o międzyrzędzia. Aby uniknąć rozwoju chwastów, międzyrzędzie powinno być ściółkowane. Doły wykopane do zasadzenia truskawek powinny być wystarczająco głębokie, aby znajdujące się w nich korzenie miały wystarczająco miejsca (czyli tyle, aby się nie zwijały). Nad korzeniami jest pąk, który w idealnej sytuacji powinien być tuż pod powierzchnią. W rozwoju truskawek bardzo dużą rolę odgrywa woda, dlatego konieczne jest pamiętanie o regularnym podlewaniu.  Aby znaleźć sadzonki najwyższej jakości warto odwiedzić sklep ogrodniczy Gardenowo, gdzie znajdziemy sadzonki i wiele więcej produktów potrzebnych w każdym ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here