Krótki przewodnik po kosmetykach do włosów

Pragniesz zadbać o włosy, ale nie wiesz jak? Skorzystaj z tej krótkiej listy, która pomoże Ci zorientować się w skomplikowanym świecie kosmetyków do włosów. Oczywiście wymienione niżej produkty w żaden sposób nie wyczerpują możliwości, z jakich możesz skorzystać, by Twoje włosy budziły zazdrość i zachwyt wszystkich wokół. Są jednak dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Przekonaj się, co możesz osiągnąć!

Szampony

Czytając porady na temat dbania o włosy w Internecie, mogłaś odnieść wrażenie, że najważniejsze dla efektu jest olejowanie, drogie maski i odżywki czy specjalistyczna szczotka.

Faktycznie, stan włosów poprawia się najszybciej, gdy działamy wielotorowo. Ale nie można zapominać też o tak podstawowym kosmetyku, jak szampon. Jakkolwiek szampon spędza na głowie stosunkowo niewiele czasu, przez ten czas może pomóc nam rozwiązać problem, albo wręcz przeciwnie – zniweczyć nasze starania. Dlatego tak ważny jest odpowiedni do potrzeb wybór szamponu.

Wiele osób zaczynających przygodę z pielęgnacją włosów obawia się, że łagodny szampon (pozbawiony SLS, SLES czy SCS) nie będzie działał wystarczająco mocno, by zmyć z głowy oleje lub cięższe maski.

Ponadto nawet naturalne kosmetyki mają tendencję do nadbudowywania się na włosach po pewnym czasie, toteż jeśli używasz ich dużo, szampon z mocniejszym detergentem nie zaszkodzi w Twoim arsenale.
Sięgaj po niego raz na dwa tygodnie, by głęboko oczyścić skórę głowy i usunąć pozostałości stosowanych produktów, albo gdy obawiasz się, że lekki szampon nie zmyje oleju do końca (to najczęściej bezpodstawna obawa, ale przekonaj się o tym we własnym tempie).

Jednak do codziennego mycia włosów lepiej jest zdecydować się na szampon z delikatnymi środkami myjącymi – będzie on usuwał zanieczyszczenia, równocześnie zachowując równowagę skóry, potrzebną do wzrostu nowych włosów.

Wcierki

Za pomocą wcierania odpowiedniego preparatu masz szansę dostarczyć swojej skórze stosunkowo największą liczbę substancji czynnych. Ich funkcją będzie pobudzanie wzrostu włosów, ożywianie uśpionych cebulek, ograniczanie wypadania i dostarczanie potrzebnego budulca dla włosa do jedynego miejsca, gdzie jest on jeszcze żywy.

Większość występujących na rynku wcierek można podzielić na dwie ogólne kategorie – wcierki na bazie alkoholu oraz te bazujące na innym nośniku.
Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i wady, a to, który będzie dla Ciebie lepszy, zależy głównie od cech indywidualnych.

Wcierki, których składnikiem bazowym jest alkohol, wykorzystują go jako skuteczny promotor przejścia – alkohol sprawia, że substancje odżywcze szybciej i głębiej przenikają wgłąb skóry. Działa też dezynfekująco, może więc pomóc w ograniczeniu nadmiernego rozwoju grzybów powodujących łupież. Niemniej jednak wiele osób stosujących je dochodzi do wniosku, że takie wcierki powodują u nich przesuszenie skóry głowy i włosów u samej nasady, co prowadzi do ich osłabienia.

Wcierki opierające się na innych substancjach bazują głównie na wodzie i glikolu propylenowym (uznawanym za bezpieczny dla ciała, trzeba jednak wspomnieć, że jego stosowanie otaczają pewne kontrowersje). Ich zaletą jest przede wszystkim brak czynnika wysuszającego i nieprzyjemnego zapachu. Nie są jednak odpowiednie dla wszystkich – mogą obciążać włosy u nasady, co powoduje świąd i konieczność częstszego mycia.

Odżywki

Dobranie odpowiedniej do rodzaju i potrzeb włosów odżywki to sztuka, której uczymy się z czasem, poznając swoje indywidualne potrzeby – nie zrażaj się, jeśli Twoje pierwsze próby w tym zakresie będą nieudane.

Odżywkę pozostawiamy na włosach przez krótki czas po myciu, nie ma więc sensu, by była przeładowana składnikami – 2-5 dobrych substancji odżywczych wystarczy tu w zupełności. Jej zadaniem, prócz zapewnienia szybkiej dawki potrzebnych składników, jest zabezpieczenie włosów przed wpływem czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

Dlatego też lekkie silikony (np. dimethicone) w odżywkach mogą być pożądane, mimo złej sławy otaczającej silikony w ogóle. Tworzą one barierę pomiędzy włosem a otoczeniem, pomagając zatrzymać nawilżenie w głębi włosa. Nie zapominaj jednak o regularnym myciu – silikony mają tendencję do nadbudowywania się na włosach, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia ich stanu.

Maski:

Maski to cięższy arsenał pielęgnacyjny. Pozostawiamy je na włosach, a w przypadku niektórych masek i na skórze głowy, na dłuższy czas – często nawet kilka godzin, aby dobrze dobrane składniki aktywne miały czas zadziałać.

Dobra maska do włosów powinna składać się z wielu współgrających ze sobą substancji, warto więc wybrać produkt firmy, która specjalizuje się w maskach. Inaczej ryzykujemy, że zamiast maski dostaniemy odżywkę – ale droższą i w innym opakowaniu; odżywka nie ma tak mocnego działania, jak maska, więc nie zapewni nam oczekiwanego rezultatu.

Żeby wzmocnić oddziaływanie maski, po jej zastosowaniu przykryj głowę foliowym bądź aluminiowym czepkiem fryzjerskim. To stworzy jak gdyby komorę termiczną dla Twoich włosów i przyspieszy wchłanianie kosmetyku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here