Podobno mężczyźni wolą blondynki, ale to stwierdzenie już dawno wyszło z użycia. Coraz popularniejsze jest obecnie twierdzenie, że mężczyźni wolą… każdy kolor kobiecych włosów! Subtelny blond jest wspaniałym kolorem, dodającym delikatności. Pasuje do niego każda stylizacja, i nie trzeba bać się żadnego koloru. Delikatny blond, zarówno w ciemnym jak i w jasnym odcieniu, nie pasuje jednak idealnie absolutnie do każdej kobiety. Wiele z pań ma zbyt ciemną oprawę oczu, by sobie pozwolić na tak jasną fryzurę. Zupełnie inaczej rzecz ma się z naturalnie jasnymi włosami. Te są bardzo podatne na farbowanie, dlatego naturalne blondynki powinny od czasu do czasu zaszaleć i pozwolić fryzjerce zrobić ze swoimi włosami coś zupełnie odmiennego niż zwykle.
Kolor rudy na głowie to hit ostatnich kilku lat. Zarówno ciemne, kasztanoworude odcienie w zestawieniu z brązowymi lub niebieskimi oczami, jak i jasne, miedzianorude włosy, są bardzo na topie, ponieważ świetnie podkreślają piegi, kolor oczu i dodają energii. Rudy przez wiele lat był dość dyskryminowanym, nielubianym kolorem. Obecnie osoby o naturalnie rudych włosach cieszą się ogromnym zainteresowaniem płci przeciwnej, szczególnie gdy są to kobiety, a włosy są długie i rozpuszczone. Rude włosy są wspaniałą ozdobą dla twarzy. Pozwalają uniknąć malowania się, lub wystarczy wówczas tylko dyskretny makijaż, ponieważ same włosy „robią robotę”. Lubią jednak ekscentryczne dodatki, takie jak długie, ciemne rzęsy, cień do powiek w zwariowanym kolorze lub czerwona szminka. Trzeba jednak wtedy pamiętać, że co za dużo to niezdrowo. Jeśli decydujemy się n a czerwone usta przy rudych włosach, lepiej podarować sobie mocno wytuszowane rzęsy czy róż na policzkach.
Samo zafarbowanie włosów z naturalnego blondu najlepiej pozostawić fryzjerce z doświadczeniem. Pierwsze farbowanie na naturalnym kolorze zazwyczaj rzadko wychodzi dokładnie takie, jak byśmy chciały.Wizyta u fryzjerki pomoże zminimalizować ryzyko uzyskania zgoła odmiennego koloru, niż sobie życzymy. Można jednak pokusić się o farbowanie włosów samodzielnie, jednak wtedy trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad.
Pierwsza z nich to dobranie odcienia do koloru cery. Osoby z ciemniejszą karnacją zwykle mogą sobie pozwolić na ciemniejszy lub bardziej ognisty kolor. Osoby bardzo blade, o jasnej karnacji i jasnych ustach oraz oprawie oczu, powinny zdecydować się raczej na jaśniejszy – bardzo modny dziś – kolor włosów.
Zanim zaczniemy farbować włosy, oceńmy ich kolor, porowatość, stopień nawilżenia, stan. Czasem wymagać one będą delikatnego cięcia lub zastosowania silnego odżywienia przed nałożeniem koloru. Jeśli malowane mają być włosy w kolorze farbowanego blondu, najlepiej przed ponownym malowaniem poddać się dekoloryzacji. Dekoloryzacja, czyli pozbycie się poprzedniej farby, pozwoli wrócić do koloru naturalnego, który sprawi, że po farbowaniu na dowolny kolor trudniej jest uzyskać niepożądane odcienie.
Pigmentacja w przypadku malowania włosów naturalny blond na rude, to bardzo dobry zabieg. Ma on na celu po pierwsze przedłużyć trwałość koloryzacji, a po drugie – uzyskać pożądany odcień. Pigmentacja jest wskazana szczególnie przy włosach zniszczonych, podatnych na szybsze wypłukiwanie się nowego koloru. Aby rudy mógł być dla kobiety ozdobą, jego odcień powinien być intensywny, a najlepiej wyglądać będzie na lśniących włosach. Zanim fryzjer przystąpi do koloryzacji jasnych włosów, nałoży na nie pigment, który ma za zadanie wniknąć w strukturę włosów i przyciemnić je. Jeśli włosy będą posiadały ciemniejszy pigment, wtedy dużo łatwiej będzie przeprowadzić farbowanie włosów z blondu na rudy. Po nałożeniu pigmentu dobiera się taki kolor farby, jakie włosy chcemy osiągnąć, i można liczyć na uzyskanie takiego efektu jak na opakowaniu.
Przeprowadzanie pigmentacji w domu nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ może uszkodzić włosy, gdy nie jest przeprowadzona fachowo. Poza tym, zabieg ten nie jest zbyt kosztowny, więc lepiej zdecydować się na niego u fryzjera od razu, niż potem płacić za poprawki lub chodzić ze zniszczonymi włosami o wątpliwym odcieniu. Lepiej też nie przeprowadzać samodzielnego farbowania włosów z blondu na rudy. Taka drastyczna zmiana koloru w domowym zaciszu rzadko kiedy udaje się z dobrym efektem estetycznym. Aby rudy mógł wyglądać dobrze, musi być nasycony i intensywny, bez względu na wybrany odcień. Aby mógł jednak osiągnąć tę intensywność, trzeba się zdecydować na pigmentację lub przeprowadzić zabieg farbowania nieco innym odcieniem farby dla uzyskania pożądanego koloru. Fryzjerzy dla uzyskania pożądanego odcienia zwykle stosują różne zabiegi, które mają polepszyć kondycję włosów lub poprawić ich pigmentację, a następnie dobierają właściwy do obecnej barwy i przeprowadzonych zabiegów odcień. Nie mając w tej kwestii żadnego doświadczenia, można zrobić swoim włosom krzywdę – zmarnować czas i pieniądze, a i tak trzeba będzie finalnie udać się na poprawki. Lepiej więc malować włosy samodzielnie w domu kolejne razy – po konsultacji z fryzjerem odnośnie odcienia farby.