Malowanie włosów funkcjonuje od wielu lat. Jeszcze do niedawna niemal wszystkie farby bazowały na takich samych składnikach i zdarzało się, że osoby uczulone na nie miały problem – farbować włosów nie mogły. Szczęśliwie, obecnie firmy są znacznie bardziej nastawione również na osoby, które uczulają najpopularniejsze elementy farb do włosów.
Najważniejszą kwestią jest sama weryfikacja, czy na dany składnik jesteśmy uczuleni. Zazwyczaj dowiadujemy się o tym po fakcie. Dlatego bardzo ważne jest, aby pamiętać, że jeżeli po użyciu danej farby skóra reaguje w typowy dla alergików sposób, należy przestać takiej farby używać. Często producenci farb nakłaniają do testowania farb na sobie – przykładowo farbując niewielki kawałek włosów za uchem. Niestety, może to być zgubne – reakcja alergiczna nie musi dotyczyć tylko jednego skrawka, ale całości skóry głowy.
W przypadku, gdy znamy substancje uczulające rozwiązanie jest zazwyczaj proste – czytamy etykiety na opakowaniu lub w jego środku. Są tam wymienione wszystkie składniki – łatwo znajdziemy te, które mogą na nas źle zadziałać. Już fakt zastosowania rękawiczek ochronnych, a także ochrony pleców też pomaga. Nie tylko zabezpiecza przed zabrudzeniami, ale również przed potencjalną alergią.
Farbowanie włosów dla alergików nie jest zbyt częstym przypadkiem. Reakcje alergiczne na farby do włosów stanowią około 5% wszystkich tego typu zabiegów. Niemniej, zdarzają się. Do najczęstszych reakcji alergicznych należą swędzenie lub zaczerwienienie skóry, które często są bagatelizowane. Należy jednak rozsądnie podejść do problemu – reakcja alergiczna może być potem zwalczana przez długi czas. W skrajnych przypadkach, objąć mogą nawet całą skórę – problem jest wtedy duży i potrzebne będą mocne środki zwalczające alergię.
Pomimo rozwoju w kierunku oferowania farb przyjaznych alergikom, należy zawsze zachować uwagę. Pomimo tego, że na wielu opakowaniach znaleźć można informację, że dana farba jest hypoalergiczna, nie oznacza to, że eliminuje ona możliwość powstania alergii – jedynie ją ogranicza.
Inną popularną reakcją na farbowanie włosów dla alergików jest tzw. pokrzywka kontaktowa. Powstaje kilkanaście do kilkudziesięciu minut po nałożeniu farby. Objawia się jako zaczerwienienie, swędzące i piekące (jak od kontaktu z pokrzywą). W skrajnych przypadkach doprowadzić może do astmy oskrzelowej – niebezpieczna choroba, powodująca wymioty, kichanie, trudności w przełykaniu czy świszczący oddech.
Powyższe reakcje wynikają głównie ze stosowania środka, zwanego PPD. Na szczęście, w coraz większej ilości państw jest on zakazywany w stosowaniu. Producenci farb do włosów są z tego powodu niepocieszeni – PPD daje najlepszy i najtrwalszy efekt, a co za tym idzie, jest on najskuteczniejszy. Jednak uznanie go za niebezpieczny dla zdrowia sprawia, że świadomość ludzi jest coraz większa. Ogółem, farby do włosów są właściwie najniebezpieczniejsze dla ludzkiego zdrowia.
Farbowanie włosów dla alergików może być nieco prostsze, przez zastosowanie odpowiednich metod zabezpieczających. Jedną z nich, choć niekoniecznie najczystszą i najbardziej pożądaną formą, jest… niemycie włosów na dwa-trzy dni przed farbowaniem. Przetłuszczone włosy znacznie lepiej zabezpieczają przed niepożądanymi alergiami.
Inną formą ochrony może być nałożenie odpowiedniego kremu, który podobnie jak przetłuszczone włosy, zatrzyma nieco farbę i znacznie złagodzi możliwość reakcji alergicznej.
Na rynku działa wielu producentów farb do włosów, którzy oferują różne farby, również te przyjazne alergikom. Jak już wcześniej wspomniano, należy jednak tak czy inaczej zachować rozwagę i odpowiednio się przygotować, chociażby czytając ulotkę czy informacje na opakowaniu. Jeżeli żadna z dostępnych farb nie spełnia naszych oczekiwań, rozwiązania są dwa: albo nie malować włosów wcale, albo wykorzystać farby do włosów z henny. Oczywiście, efekt takiej koloryzacji nie będzie długotrwały – henna ma to do siebie, że bardzo szybko zmywa się. I tak, jak w przypadku tatuaży z tej substancji, tak i podczas koloryzacji – może wymagać częstszych zabiegów.
Farbowanie włosów dla alergików nie jest prostą sprawą. Wielu producentów co prawda oferuje już odpowiednie farby, jednak nie zawsze są one zgodne z naszymi oczekiwaniami. Nawet pomimo zapewnień o hypoalergiczności czy zastosowaniu mniej drażniących substancji, wystąpić mogą niepożądane reakcje alergiczne takie jak swędzenie skóry, jej zaczerwienienie, pokrzywka kontaktowa, a nawet astma oskrzelowa. W skrajnych przypadkach, reakcje takie mogą nawet doprowadzić do sytuacji, w której konieczna będzie wizyta u lekarza czy leczenie szpitalne. Aby się przed tym zabezpieczyć należy zachować ostrożność, czytać etykiety, zabezpieczyć włosy. A w najgorszym przypadku albo zrezygnować z malowania włosów (choć z pewnością byłoby to bardzo trudne), albo wykorzystać inne, mniej trwałe i skuteczne, metody, takie jak farbowanie włosów farbami z henny. Należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze, nawet kosztem dobrego wyglądu.