Zespół bolesnego barku

Ostatnimi czasy specjaliści ds. ortopedii nie mogą narzekać na brak pracy. Co i rusz, świadomie bądź nie, narażamy się na urazy. Według obserwacji, duża część przypadków złamań ma miejsce w domu, podczas prac porządkowych. Urazy barków to z kolei częsta przypadłość osób uprawiających sporty lub trenujących na siłowni. Uszkodzeniu stawu barkowego sprzyja zwłaszcza pozycja, w której podnosimy ręce do góry, powyżej głowy. Tak więc, jeśli i nam się zdarza bolesność barku – poradnia ortopedyczna Katowice czy nawet inna miejscowość, będzie odpowiednim kierunkiem.

Trochę anatomii na początek

Czym jest bark? Na tą część ciała składają się stawy: ramienny, barkowo-obojczykowy, mostkowo-obojczykowy. W skład barku wchodzą kości: ramienna, obojczyk oraz łopatka. Staw barkowy obejmuje także struktury zwane kaletkami. Wypełnione są one płynem, dzięki czemu elementy barku mogą łatwo przesuwać się podczas ruchu. To właśnie stan zapalny kaletki może być ciężką do wykrycia przyczyną bólu w obrębie barku. Na szczęście, wprawny ortopeda katowice – czy inny, jeśli preferujesz inny ośrodek, z pewnością pomoże w diagnozie i wyznaczy sposób leczenia.

Zespół bolesnego barku

To jednostka chorobowa, która wpisywana jest w kartę coraz młodszych pacjentów. Poradnia ortopedyczna Katowice jak i inne placówki medyczne, co roku odnotowują takie przypadki już u 30-40 latków. Częstą przyczyną konsultacji u specjalistów ds. ortopedii jest przebyty uraz, np. na siłowni lub w pracy. Uogólniając, ten stan chorobowy objawia się bólem w obrębie barku oraz upośledzeniem ruchowym. Ból potrafi być na tyle silny, by stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem lub może budzić w nocy.

Jako że bolący bark to określenie dość ogólne, w celu rozpoczęcia leczenia należy przyjrzeć się choremu stawowi i określić, z którą przyczyną mamy do czynienia. Do czynników bolesnego barku należą min:
– zapalenie przyczepów ścięgnistych,
– zapalenie mięśnia grzbietowego,
– zapalenie kaletki,
– zmiany zwyrodnieniowe stawu ramiennego,
– guzy, itd.

Diagnostyka i leczenie

Ortopeda Katowice – czy w innym wybranym mieście – przede wszystkim zleci badania. Do podstawowych należą: USG, RTG ale do dyspozycji są również rezonans magnetyczny lub tomografia. Leczenie operacyjne, choć mało inwazyjne, nie pozostaje bez znaczenia. Pacjent musi się liczyć choćby się z efektami ubocznymi narkozy. Warto zatem na początek spróbować leczenia farmakologicznego. Do dyspozycji są leki typu przeciwzapalne NLPZ, iniekcje steroidowe, fizjoterapia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here