Najciekawsze kształty płytek ceramicznych, po które warto sięgnąć w celu uzyskania efektownego wystroju wnętrza

Płytki ceramiczne są jednymi z tych elementów wystroju, po które z chęcią sięgamy w naszych domach. Często trafiają na podłogę lub na ściany w takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka. Nie oznacza to jednak, że nie mogą przyozdobić też innych wnętrz, na przykład salonu, korytarza czy też po prostu stać się ciekawym i funkcjonalnym pokryciem podłogi tarasowej. Zobaczmy zatem, po jakie kształty warto sięgnąć.

Różnorodne płytki do różnych wystrojów wnętrza

Zacznijmy od tego, że obecnie powoli odchodzi się od najbardziej tradycyjnych rodzajów płytek na rzecz zupełnie nowych kształtów, kolorów i wzorów. Dawniej większość płytek kojarzyła się nam z prostymi designami, takimi jak jednolity kolor (na przykład biały), imitacja naturalnego kamienia (na przykład marmuru) albo imitacja cegły (na przykład klasycznej w kolorze rudym).

Obecnie jednak coraz częściej sięgamy po nowe wzornictwo, w tym ciekawe kształty i kolory albo wzory – w tym po kolorowe płytki patchworkowe i mozaiki. Dzięki temu każdy z nas może stworzyć swoją unikatową przestrzeń, korzystając z najbardziej przypadających mu do gustu rozwiązań, a także urozmaicając prosty wystrój ciekawymi dodatkami.

Czy nietypowe płytki zawsze muszą zająć całą przestrzeń?

Częściowo odpowiedzieliśmy już na to pytanie – a odpowiedź brzmiała “nie”. Często nietypowe płytki możemy łączyć z najbardziej tradycyjnymi, co pomaga w stworzeniu zindywidualizowanej i niestandardowej przestrzeni. W ten sposób klasyczne, zazwyczaj prostokątne lub kwadratowe płytki, stają się tłem dla innowacyjnych kształtów. W efekcie nietuzinkowe kafelki wyróżniają dany obszar i podkreślają znajdujące się w jego otoczeniu elementy wyposażenia, na przykład lustro i prysznic w łazience czy kącik jadalny w kuchni.

Płytki trójkątne, heksagonalne, oktagonalne

Pierwszymi nietypowymi płytkami, o jakich możemy pomyśleć, są te, które mają inną niż cztery liczbę rogów. W ten sposób na plan pierwszy wysuwają się płytki trójkątne, sześciokątne (heksagonalne foremne lub nieforemne o wydłużonych dwóch bokach) albo ośmiokątne (zazwyczaj nieforemne, z poziomymi i pionowymi bokami dłuższymi od skośnych). Dzięki nim można stworzyć odmienne od klasycznych ułożenia płytek, kierujące się po skosie albo ciekawie przeplatające w mozaikę.

Innym typem ciekawych płytek mogą być kafelki w kształcie rybiej łuski, które mają zaokrąglone fragmenty. Dzięki temu pozwalają na stworzenie bardzo oryginalnej przestrzeni z nietypowo przeplatającymi się kolorami i refleksami.

Płytki 3D

Ciekawym wyborem w przypadku glazury ściennej są także płytki 3D, które mogą mieć charakter płytek trójkątnych, sześciokątnych lub innych. Nie tylko mogą mieć inny kształt niż standardowy czworokąt, ale też ich powierzchnia nie jest płaska. Posiadają wypukłości, które sprawiają, że w ciekawy sposób odbija się na nich światło, a cała ściana tworzy trójwymiarową strukturę. Są idealne jako ozdoba na przykład w kąciku jadalnym albo nad wanną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here