Kosmetyki i pielęgnacja cery trądzikowej

Bardzo wiele nastolatków cierpi aktualnie na problemy z cerą. Przyczyn tego stanu rzeczy należy doszukiwać się nie tylko w złej diecie, zanieczyszczonym powietrzu czy wahaniach występujących w gospodarce hormonalnej. Zdarzyć się może że przyczyną występowania trądziku jest stosowanie zbyt agresywnych dla cery kosmetyków, powodujących powstawianie krostek i nie estetycznie wyglądających wyprysków.
Większość kosmetyków dostępnych na rynku posiada w swoich składach związki chemiczne mogące potęgować produkowanie przez skórę sebum, czyli łoju, mającego właściwości nawilżające i ochronne dla naszej skóry. Na jakie rzeczy zwracać szczególną uwagę? przede wszystkim, na barwniki, zapachy czy parabeny zawarte w kosmetyku. Nie należy jednak popadać w paranoję, ponieważ na rynku istnieje wiele firm mających w swojej ofercie kosmetyki do cery trądzikowej. Ich skład jest hipoalergiczny, delikatny, oraz nie zawiera barwników czy drażniących wrażliwą skórę zapachów. Na pierwsze efekty powinniśmy poczekać około trzydzieści dni. Jest to czas, który powinniśmy dać naszej skórze na przyzwyczajenie się do nowych kosmetyków. Pierwsze użycia mogą spowodować, że nasza cera stanie się czerwona lub przesadnie sucha, jednak taki stan rzeczy z pewnością minie.
Innym rozwiązaniem na złagodzenie trądzikowych stanów zapalnych jest zmiana naszej diety. Powszechnie wiadomo, że część produktów i składników spożywczych ma wpływ na kondycję naszej cery. Do głównych winowajców mogących wywoływać trądzik zaliczyć należy dania typu fast food, słodycze, (w szczególności czekoladę) gazowane napoje, czy produkty zawierające duże ilości cukru. Pierwsze z nich tworzone są ze składników wysoce przetworzonych, i zawierają duże ilości soli oraz tłuszczy. To one mogą powodować świecenie się cery, na skutek wydalania przez pory skóry nadmiaru tłuszczu znajdującego się w tego typu potrawach. Następnym winowajcom jest cukier pospolicie występujący w niemal wszystkich produktach spożywczych powszechnie dostępnych w sklepach. Jest on głównym winowajcom jeśli chodzi o wahania poziomu glukozy we krwi, a to z kolei przyczynia się do rozchwiania pracy trzustki, odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego. Konsumując cukier narażamy dodatkowo nasz organizm na powstawanie niebezpiecznych stanów zapalnych, mających bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Ponadto cukier osłabia włókna kolagenowe znajdujące się w naszej skórze, co może mieć wpływ na stan naszej cery.
Następnie można wypróbować metodę polegającą na zwiększeniu przebywania na świeżym powietrzu. Świeże powietrze jest w stanie ograniczyć wydzielanie w naszym organizmie kortyzolu, powszechnie zwanego hormonem stresu. Stres jest zatem kolejnym czynnikiem mogącym mieć negatywny wpływ na stan naszej skóry. Bieganie czy długie spacery, z pewnością poprawią kondycję naszej cery i sprawią że załagodzone zostaną zapalne ogniska wywołane trądzikiem. Ruch na świeżym powietrzu, powoduje również wytwarzanie przez nasz układ hormonalny endorfin, odpowiadających za nasze dobre samopoczucie.
Kolejną istotną kwestią jest poziom hormonów płciowych jakie znajdują się w naszym ciele. Bardzo często spotkać się można ze stwierdzeniem że hormony są odpowiedzialne za stan naszej skóry. Jest w nim dużo prawdy, jednak trądzik jest przypadłością która może mieć wiele przyczyn powstawiania. Jeżeli podejrzewamy, że w naszym wypadku to właśnie hormony mają negatywny wpływ na cerę, należy udać się do najbliższej poradni lekarskiej, a tam endokrynolog, będzie w stanie przepisać nam tabletki balansujące działanie naszego układu hormonalnego.
Kolejną dość zaskakującą przyczyną może być zbyt rygorystyczne dbanie o higienę naszej skóry. W tym wypadku dobrze jest wsłuchać się w potrzeby naszego organizmu i słuchać tego co podpowiada nam natura. Traktując naszą cerę zbyt agresywnymi i częstymi zabiegami pielęgnacyjnymi pozbawiamy ją niezbędnego płaszcza lipidowego chroniącego głębsze warstwy naskórka. Po intensywnym szorowaniu, nasza skóra będąc pozbawiona dużej ilości łoju zaczyna jego nadprodukcję. To z kolei powoduje częste zapychanie się porów i powstawanie stanów zapalnych w postaci bolesnych i ropiejących krost. Dlatego pamiętać należy by po każdym zabiegu czyszczenia nawilżyć odpowiednio naszą skórę. Za sprawą nawilżaczy nasza skóra będzie odświeżona i nadamy jej zdrowego i młodzieńczego wyglądu.
Możemy również zadbać o picie wymaganej ilości wody. Dietetycy zalecają by wypijać około 1,5 litra wody w ciągu doby. Przyczyni się to do prawidłowego nawilżenia skóry od środka, ale także wypłucze z naszego organizmu toksyny, które mają bardzo negatywny wpływ na kondycję skóry.
Jak widać dbanie o zdrową skórę opiera się na kilku ważnych elementach. Higiena, dieta oraz zdrowy styl życia pozostają jednak zawsze fundamentami w dbaniu o stan naszej skóry. Stosując się do tych wszystkich rad z czasem powinniśmy zauważyć poprawę, a takie traktowanie naszej skóry sprawi, że odwdzięczy się nam ona zdrowym i jędrnym wyglądem trwającym przez wiele lat naszego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here