Jak dostosować fryzurę do kształtu swojej twarzy?

Każda kobieta, udając się do fryzjera, ma nadzieję na to, że po tej wizycie jej wygląd zmieni się na korzyść. I nic dziwnego, odpowiednie ścięcie lub uczesanie włosów może wyszczuplić twarz i wpłynąć pozytywnie na jej wygląd. Ale może też być odwrotnie – nietrafiona stylizacja, niepasująca do kształtu twarzy, często dodaje lat albo kilogramów. Dlatego też najważniejsze w pracy stylistów fryzur jest takie dobranie fryzury, w którym klientka będzie wyglądała i czuła się komfortowo. Oczywiście nie jest łatwo sprostać tym wymaganiom i oczekiwaniom, najczęściej dlatego, że nie każdy fryzjer potrafi odpowiednio dobrać fryzurę do twarzy. Przyczyną bywa również upór klientek, które przyzwyczaiły się do swojego wyglądu i boją się zmian.

Wybór fryzury a kształt twarzy

Powiązanie kształtu twarzy z fryzurą to podstawa udanego wyglądu. Dzięki niemu są szanse na podkreślenie największych atutów urody i ukrycie jej mankamentów. Dobrze dopasowana fryzura może nie tylko odwrócić uwagę od zbyt dużego nosa czy odstających uszu, ale także wyszczupli szeroką twarz albo poszerzy podłużną. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu fryzury do geometrii twarzy, w prosty sposób można się odmłodzić i złagodzić jej rysy. Jednak, żeby dobrać fryzurę, najpierw należy wiedzieć, jaki kształt ma twarz. Każdy może to sprawdzić samodzielnie za pomocą trzech domowych sposobów:
* Kształt twarzy można określić na podstawie zdjęcia. Aby to zrobić, należy spiąć włosy wraz z grzywką do tyłu, tak żeby twarz całkowicie odsłonić. Wtedy zrobić sobie zdjęcie z przodu (en face) i wydrukować je, po czym zaznaczyć kontury twarzy.
* Można również dokonać pomiarów swojej twarzy. Muszą to być pomiary trzech odcinków twarzy: od linii włosów do oka, od oka do końca nosa i od nosa do końca brody. Potem trzeba dokonać pomiarów szerokości twarzy: w strefie czołowej, w miejscu kości policzkowych oraz na wysokości żuchwy. Warto posłużyć się szkicem z rozrysowanymi na kartce odcinkami.
* Trzeci sposób przy pomocy lustra. Wystarczy stanąć przed lustrem z mokrymi i zaczesanymi do tyłu włosami. Trzeba dobrze przyjrzeć się twarzy, można też obrysować odbicie w lustrze (np. szminką), wtedy łatwiej będzie określić jej kształt.

Różne kształty twarzy

Jeżeli chodzi o kształty twarzy, wyróżnia się cztery podstawowe typy, a więc twarz kwadratowa, trójkątna, owalna i prostokątna i kilka podtypów, np. twarz okrągła, w kształcie diamentu lub trapezu.

* Twarz owalna – cechy charakterystyczne:
– wysokie czoło,
– lekko wydłużony podbródek,
– zaokrąglony kształt u nasady włosów,
– twarz jest węższa na linii żuchwy niż na skroniach,
– najwyższy punkt czoła znajduje się na środkowej osi twarzy,
– najszersze miejsce jest na wysokości kości policzkowych,
– linia policzków delikatnie zwęża się ku dołowi,
– łagodnie zaokrąglony podbródek.

* Twarz trójkątną natomiast wyróżniają wydatne kości policzkowe oraz wyraźnie węższa dolna część twarzy. Linia włosów tworzy zakola albo uzupełnia sercowy kształt twarzy. Dla twarzy trójkątnej charakterystyczne jest najczęściej szerokie, wysokie i wypukłe czoło. W przeciwieństwie do niego linia szczęki jest delikatna, a podbródek wąski.

* Twarz kwadratową cechują wystające kości policzkowe i szeroka szczęka. Linia włosów zazwyczaj jest prosta, a czoło niskie i szerokie. Charakterystyczna dla twarzy kwadratowej jest również pionowa linia skroni, policzków i podbródka.

* Natomiast twarz prostokątna jest długa i szczupła. Jej cechy to wysokie czoło, wydłużona broda i kanciasty podbródek, a także pionowa linia skroni, policzków i podbródka.

Fryzury pasujące do kształtu twarzy

* Jeżeli chodzi o fryzury dla twarzy owalnej, nie ma żadnego problemu, ponieważ przy tym kształcie, można pozwolić sobie prawie na każde upięcie włosów. Pasują do niej zarówno krótkie, średnie, jak i długie włosy. Można z powodzeniem upinać koki, wiązać kucyki, nosić grzywkę lub nie. Przy owalnym kształcie twarzy najlepiej sprawdzają się fryzury klasyczne, niecieniowane, z prostych włosów. Niewskazane są asymetryczne i typowo męskie cięcia oraz te fryzury, które zasłaniają kształt twarzy.

* Jeżeli natomiast twarz ma kształt serca dobrze postawić na wycieniowane i strzępione fryzury, najlepiej o średniej długości, np. klasyczny bob lub bob z lokami. Grzywka powinna schodzić na bok twarzy. Zastosowanie w tym przypadku stylizacji niesymetrycznych, opadających na policzki, pozwoli zamaskować ostry kształt brody. Nie są natomiast polecane stylizacje całkowicie odsłaniające czoło czy dłuższe fryzury z prostych włosów.

* Twarz kwadratowa wymaga włosów falowanych długich lub średnich. Najlepiej prezentuje się fryzura delikatnie asymetryczna, wycieniowana, lekko nachodząca na twarz. Taka fryzura odciąga uwagę od wydatnej żuchwy. Przy kwadratowej twarzy dobrze prezentują się także włosy zebrane do tyłu albo rozwichrzona i postrzępiona grzywka.

* Panie o twarzy podłużnej w kształcie prostokąta, powinny nosić krótsze, kręcone włosy, sięgające linii brody, w stylu boba oraz równą, gęstą grzywkę, zasłaniającą czoło, która optycznie skróci twarz. Dla twarzy pociągłej nie poleca się fryzury zasłaniającej twarz czy włosów o równej długości, przylegających do twarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here