Historia i rola makijażu w życiu kobiety.

Makijaż to nieodzowny element każdej kobiety. Makijaż czyli make-up (z ang.) to inaczej upiększanie. Nakładamy kosmetyki kolorowe, upiększające na skórę (głównie twarzy). Makijaż pomaga nam, kobietom, wyeksponować naturalne piękno. To dzięki makijażowi możemy podkreślić atuty naszej twarzy oraz zamaskować to, czego się wstydzimy np. za duży nos, niedoskonałości cery, wysokie czoło, wystający podbródek, głęboko osadzone oczy lub opadającą powiekę. Makijaż stanowi również pewnego rodzaju identyfikację jednostki. Pokazuje naszą osobowość, a także wyraża temperament i charakter. Technik makijażu jest wiele. Wśród nich, każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki tym technikom możemy przemienić naszą twarz pełną niedoskonałości w piękne płótno. To dzięki makijażowi możemy zmniejszyć optycznie nos, czoło lub uwypuklić kości policzkowe.

Makijaż na przełomie wielu lat drastycznie zmieniał się, dostosowując do obecnie panujących kanonów piękna i mody. Sztuka malowania była przecież znana już człowiekowi pierwotnemu, a makijaż wyrażany w formie bodypaintingu oraz tatuaży obrazował pochodzenie czy status społeczny. Malowanie odbywało się wtedy produktami opatrzonymi barwnikiem pochodzącym ze sproszkowanych minerałów lub skał. Wiele barwników było też pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego (krew). Już wtedy wygląd człowieka był nieodłącznym elementem codzienności człowieka i już wtedy miał ogromne znaczenie.

W starożytnym Egipcie makijaż stanowił ważny element zarówno kobiet jak i mężczyzn. Możemy zauważyć to w szczególności na malowidłach ściennych, które stanowią w dzisiejszych czasach źródło wiedzy na ten temat. Obrysowywanie oczu czarną kredką oraz malowanie farbkami, stanowiło nie tylko element ozdobny, ale również zdrowotny. Sądzono, że makijaż ten ochroni oczy przed stanami zapalnymi wywołanymi np. przez kurz. Wiadomo jest również, że Egipcjanie używali pudru do twarzy, a także pomadek do ust, które tworzone były z wosku.

Starożytna Grecja niewiele różniła się do Egiptu. Malowanie ciała miało ten sam charakter. Kobiety malowały oczy czarnymi kredkami, używały pomadek, ale większą rolę przykładały do rozjaśniania cery. Ich makijaż był subtelniejszy i bardziej naturalny.

Powyższe sposoby malowania przyjęły się również w starożytnym Rzymie z tą różnicą, iż make-up obejmował również szyję, dekolt, ramiona.

W starożytnej Europie z kolei okazało się, że makijaż jest czymś, czego należy się wstydzić. Makijaż traktowany był jako coś próżnego i negatywnego. Kobiety pielęgnowały swoją urodę przykładając wagę do zatrzymania młodzieńczego wyglądu. Stawiały głównie dla pielęgnację i zabiegi odmładzające.

Makijaż powrócił do łask w okresie renesansu kiedy to we Francji zaczęto podkreślać usta oraz policzki. Dużą rolę przykładano również do nieskazitelnie jasnej, wręcz rozbielonej skóry twarzy. Niestety okazało się, że makijaż oraz piękny wygląd nie idą w patrze z higieną osobistą. Zaczęto kolorowymi kosmetykami, a także perfumami maskować wady zdrowotne oraz nieprzyjemny zapach.

Kto by pomyślał, że higiena wróci do łask dopiero w XIX wieku. Pożądano w tym okresie pięknej alabastrowej skóry, która prezentowała się jasno, młodo i świeżo. Makijaż na chwilę poszedł w odstawkę. Ważniejszy był zdrowy i przede wszystkim naturalny look, a rynek kosmetyczny był niewielki.

Wiek XX był dla kosmetyki okresem wielkiego rozpędu. Pierwszy podkład do twarzy powstał w 1914 roku i od tamtej pory rozwija się i zmienia diametralnie. W obecnych czasach niema czegoś takiego jak ograniczenia w makijażu i kosmetyce, a producenci prześcigają się w co rusz to nowych produktach i trikach makijażowych. Do wyboru mamy na prawdę całą masę kosmetyków kolorowych, a wszystko dopasowane do różnych typów skóry. Dzięki temu, każdy znajdzie coś dla siebie.

W kwestii podkładów mamy pełen wachlarz możliwości. Dla młodych dziewcząt lub kobiet proponowane są kremy BB, czyli Beautybalmy. Są to nawilżające kremy tonujące, które pięknie wyrównują koloryt skóry, są lekkie, nie zapychają porów, a także chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Dla kobiet starszych lub tych, które borykają się z problemem trądziku odpowiednie będą podkłady cięższe, mocno kryjące, matujące i zastygające. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie używać ich codziennie ponieważ mogą zapychać pory skóry.
Dla posiadaczek cer wrażliwych, naczyniowych, pozbawionych blasku mamy podkłady nawilżające, energetyzujące i rozświetlające.

Jeżeli chcesz coś ukryć sięgnij po korektory. Korektory są tajną bronią na wiele niedoskonałości. Dla początkujących polecany jest korektor jasny, cielisty, który zamaskuje niedoskonałości dnia codziennego.
Dla cer naczyniowych polecany jest korektor zielony, który neutralizuje kolor czerwony. Korektor żółty z kolei zamaskuje sińce pod oczami.

Makijaż oka w XXI wieku stał się sztuką, a palety cieni do powiek stały się narzędziem prawie, że malarskim. Każda paleta to inna kolorystyka i tonacja. Panie o błękitnych oczach sięgać powinny po kolory brązowe, beżowe, musztardowe, szare lub różowe. Oczy brązowe z kolei pięknie wyglądają w zielonej i fioletowej oprawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here