Półkolonie

Ostatni rok spędzony w domu sprawił, że Twoje dziecko w zasadzie straciło kontakt z rówieśnikami. Z jednej strony zamknięte szkoły i zdalne nauczanie, z drugiej obawa o zdrowie członków rodziny i ograniczanie wyjść do absolutnego minimum. Chciałbyś umożliwić dziecku odbudowanie kontaktu z rówieśnikami? Doskonałym wyjściem mogą być półkolonie dla dzieci organizowane w Twoim mieście.

Skok na głęboką wodę

Na pierwszy rzut oka klasyczne kolonie mogą wydawać się dobrym pomysłem – czy jednak Twoje dziecko jest z marszu gotowe na spędzenie dwóch tygodniach z dala od domu, w gronie opiekunów i dopiero co poznanych kolegów i koleżanek? Po długich miesiącach spędzonych tylko w towarzystwie najbliższych dłuższy wyjazd bez rodziców czy rodzeństwa może okazać się dla dzieci naprawdę dużym stresem. Dlatego warto zastanowić się, czy zapisanie syna czy córki na klasyczne kolonie zaraz po tak długiej przerwie jest na pewno dobrym pomysłem. Może warto dawkować te wrażenia i zacząć od czegoś w niepełnym wymiarze czasu, na przykład półkolonii dla dzieci?

Powrót kontrolowany

Zapisując dziecko na półkolonię możesz zapewnić mu ciekawą i atrakcyjną formę spędzania czasu, nie tracąc go jednak z oczu na długie dwa tygodnie. Spotkania odbywają się bowiem w ciągu dnia, po południu każdy uczestnik wraca do siebie i normalnie spędza noc w domu rodzinnym. Dzięki temu jako rodzice mamy szansę na bieżąco rozmawiać z dzieckiem i obserwować to, jak radzi sobie z emocjami związanymi z powrotem do grupy rówieśniczej. Jeśli pojawi się stres, niepokój lub poczucie odstawania od grupy, możemy natychmiast zainterweniować i porozmawiać z dzieckiem na ten temat.

Atrakcje w zasięgu ręki

Nasze dziecko z pewnością chętniej uczestniczyć będzie w zajęciach, jeśli będą one powiązane z jego zainteresowaniami – tym łatwiej też złapie kontakt z rówieśnikami, z którymi mieć będzie wspólne hobby i wspólne tematy do rozmowy. Masz w domu zagorzałego kibica polskiej reprezentacji? Zaproponuj udział w półkoloniach o charakterze sportowym. Twoje dziecko ma zmysł artystyczny, szkicuje, maluje, wykleja i jest w stanie stworzyć coś z niczego? Bez problemu znajdziesz półkolonie dla dzieci skoncentrowane właśnie na zajęciach plastycznych i manualnych. Oferta jest naprawdę szeroka!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here