Założenie firmy w Polsce, będącej krajem rozwijającym się gospodarczo z roku na rok staje się coraz łatwiejsze. Większość spraw formalnych można załatwić przez internet lub po jednej wizycie w oddziale banku, który ma specjalną ofertę dla przedsiębiorców. Jednak samo zarejestrowanie działalności nie załatwia wszystkiego.
Osoba, która zakłada firmę powinna posiadać wiedzę i umiejętności chociaż na minimalnym poziomie w danej branży. W innym wypadku prowadzenie działalności może być bardzo trudne. Wiedzę taka można zdobyć wcześniej pracując w danej branży lub ewentualnie można zainteresować się kursami tematycznymi. Kiedy już mamy chociaż blade pojęcie w danej dziedzinie należy dokształcić się z obowiązującego obowiązku podatkowego, aby prowadzenie księgowości generowało zyski, a nie straty w postaci kar.
Niezależnie od dziedziny, której działalność firmy dotyczy, warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi rozliczeń płatności, a mianowicie, jak wystawiać i rozliczać faktury. Faktura VAT jest dokumentem wystawianym przez sprzedawcę, ale może to być również osoba fizyczna nieprowadząca działalności. Należy pamiętać, że taki dokument ma swój okres ważności i do danego terminu należy ją koniecznie rozliczyć. Każda faktura VAT zawiera kilka elementów, bez których może być ona nieważna. Do tych elementów należy data wystawienia faktury, może również zawierać datę wykonania usługi, jeśli jest ona inna niż data wystawienia dokumentu.
Każda faktura ma swój unikalny numer, zazwyczaj generowany w określony sposób. Ponadto dokument powinien zawierać podstawowe informacje, jak nazwy firm, adresy oraz NIP. Przechodząc dalej, na fakturze powinien być zamieszczony opis lub nazwa towaru lub świadczonej usługi oraz jej cena. Nie należy zapomnieć o uwzględnieniu kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży. Pozostałe elementy zawarte na fakturach mogą się różnić w zależności od prowadzonej działalności. Ponadto w celu ułatwienia pracy można posiłkować się darmowymi lub profesjonalnymi programami do wystawiania takich dokumentów.