Włosy niskoporowate

Lśniące, pełne blasku, gładkie i gęste włosy – niemalże idealne. Włosy niskoporowate, bo o nich mowa, zarówno na pierwszy rzut oka, jak i pod mikroskopem, są po prostu zdrowe. Mogłoby się wydawać, że nie stwarzają więc żadnych kłopotów; nic bardziej mylnego! Ich zazwyczaj dobra kondycja sprawia, że niechętnie dają się układać, a z trudem wystylizowane szybko tracą nadany im kształt. Sprawdź, jak dbać o włosy niskoporowate, by sprawiały ci jak najmniej problemów.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych – na co zwracać uwagę?

Pierwszym krokiem do prawidłowej pielęgnacji jest określenie potrzeb włosów. Jako niskoporowate nie wymagają intensywnego odżywiania, regeneracji i dogłębnego nawilżania. Ze względu na domkniętą łuskę i brak uszkodzeń, składniki odżywcze znacznie trudniej przebijają się do ich wnętrza, dlatego stosowanie produktów odbudowujących głównie obciążyłoby je, tworząc na ich powierzchni dodatkową powłokę. Podstawą pielęgnacji włosów niskoporowatych jest więc skupienie się na lekkich, nieobciążających kosmetykach – przede wszystkim normalizujących. Składniki aktywne, na które warto zwrócić szczególną uwagę, to:

  • Oleje nasycone (emolienty), np.:
    • olej kokosowy – wygładza, wzmacnia i wspiera wzrost włosów,
    • olej palmowy – ułatwia układanie i rozczesywanie włosów, regeneruje,
    • masło shea – dostarcza niezbędnych składników odżywczych (między innymi fitosteroli i polifenoli) oraz ułatwia stylizację włosów.
  • Delikatne humektanty, np.:
    • siemię lniane – nawilża i chroni końcówki przez rozdwajaniem,
    • pantenol – kondycjonuje włosy, pogrubia i nawilża,
    • niacyna (wit. B5) – przyspiesza wzrost włosów.
pielegnacja wlosow niskoporowatych
Foto: New Africa / Shutterstock

A co z proteinami? Coraz częściej mówi się o równowadze PEH w kontekście pielęgnacji włosów, a więc odpowiednim wyważeniu zawartości protein, emolientów i humektantów w kosmetykach. W przypadku niskoporów warto jednak skupić pielęgnację wokół równowagi EH, czyli emolientów i humektantów. Włosy niskoporowate nie przepadają bowiem za białkami, których głównym zadaniem jest odbudowa uszkodzeń. W ich przypadku ubytki w strukturze nie są duże (w przeciwnym razie nie byłyby niskoporowate), w związku z czym proteiny nie mają za bardzo czego regenerować. Co więcej, białka są stosunkowo dużymi cząsteczkami, co utrudnia im przebicie się przez zamkniętą łuskę niskoporów i osiadają na ich powierzchni, prowadząc do obciążenia i przetłuszczania się. Kłopoty dotyczące włosów niskoporowatych związane są raczej z nawilżeniem czy lekkim rozdwajaniem się końcówek.

W produktach dedykowanych włosom niskoporowatym możesz jednak znaleźć dodatek protein; wówczas zostają one odpowiednio wyważone emolientami.

Kosmetyki do włosów niskoporowatych – jakie wybrać?

Poszukując odpowiednich kosmetyków do włosów niskoporowatych, warto przetestować któreś z poniższych propozycji:

  • Zestaw odżywek do włosów o niskiej porowatości marki Anwen – to pakiet składający się z trzech produktów po 100 ml każdy. Tak niewielkie opakowania umożliwiają przetestowanie różnych składników aktywnych i sprawdzenie, na który z nich włosy reagują najlepiej. W zestawie znajduje się Emolientowa Akacja, na którą składa się mieszanka lekkich olejów, Proteinowa Zielona Herbata wykorzystująca białka o budowie odpowiedniej dla włosów o niskiej porowatości i Nawilżający Bez, który nie tylko nawilża, ale także wygładza włosy.
  • Olejek do włosów niskoporowatych Nanolash Low Porosity – dba o utrzymanie odpowiedniego pH skóry głowy, stymuluje mikrokrążenie skórne i wzmacnia cebulki włosów. W jego składzie można znaleźć same lekkie oleje, takie jak kokosowy czy masło shea. Co więcej, działanie olejku wspiera dodatek pantenolu, witaminy E, nazywanej witaminą młodości oraz ochronnego filtra UV.
  • Serum do włosów niskoporowatych Cztery Szpaki – to mieszanka pięciu lekkich olejów: kokosowego, z awokado, arganowego, z baobabu i kukurydzianego. Działa na włosy wzmacniająco i ochronnie, a także dba o odpowiednią kondycję skóry głowy, walcząc z łupieżem i łuszczycą oraz dostarczając niezbędnych witamin. Dodatkowym wsparciem jest macerat ze skrzypu polnego, który wzmacnia cebulki włosów i wygładza włosy.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych to więc przede wszystkim ich odciążenie – i ułatwienie stylizacji. Naprawdę niewiele trzeba, by móc cieszyć się perfekcyjną fryzurą. Przetestuj powyższe produkty i wybierz ten, który najbardziej odpowie na potrzeby twoich włosów!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here