Stylizacja suchych włosów

Puszyste, sprężyste włosy. Zdumiewająca objętość, włosy mocno odbite od skóry głowy. Lśniąca tafla koloru w połączeniu z perfekcyjnym, dynamicznym strzyżeniem – fryzura, która układa się sama. Brzmi jak bajka? Nigdy więcej! Prawidłowy dobór urządzenia do stylizacji sprawi, że historia nawet najbardziej suchych, problematycznych włosów znajdzie szczęśliwe (i realne!) zakończenie.

Wysoka temperatura szkodzi włosom – z tą poradą spotkała się zapewne każda kobieta, która kiedykolwiek poszukiwała porad dotyczących pielęgnacji włosów. Jest w tym wiele prawdy: włos zawiera w sobie wodę, która pod wpływem działania temperatury zmienia się w parę wodną. Jak się okazuje, fizyka nie ma litości dla kobiecej fryzury – para wodna powoduje uszkodzenia keratyny, czyli białka budującego włos. W efekcie pasma stają się suche i łamliwe.

Choć producenci kosmetyków pielęgnacyjnych prześcigają się w ulepszaniu formuł produktów termoochronnych, bardzo trudno jest ocenić ich faktyczne działanie. Warto zwrócić również uwagę na to, że aplikacja specyfików nigdy nie będzie na tyle dokładna, aby dotrzeć do każdego włosa. Najczęściej wybieraną formułą są płyny w sprayu – rozpylona mgiełka produktu pokrywa w nieregularny sposób jedynie powierzchniowe partie fryzury. I jak tu zabezpieczyć resztę?

W przypadku włosów suchych i wymagających, wybieranie pośrednich rozwiązań nie zdaje egzaminu. Skutecznym sposobem na ograniczenie niepożądanych skutków działania wysokiej temperatury na włosy jest więc wyłącznie całkowite zrezygnowanie lub ograniczenie jej stosowania. Kompromisy nie muszą jednak wcale oznaczać kiepskiej fryzury! Producenci sprzętów do stylizacji włosów opracowali rozwiązania technologiczne, dzięki którym lokówka, prostownica czy suszarka do włosów suchych nie jest już abstrakcją.

Standardowo spotykaną w nowych modelach suszarek funkcją jest możliwość wygodnego regulowania temperatury nawiewu. Zwykle stosuje się skalę trójstopniową. W zależności od sprzętu, uruchomienie pierwszego poziomu temperaturowego sprawi, że suszarka będzie emitować chłodne lub letnie powietrze. Ta opcja będzie korzystna szczególnie dla posiadaczek włosów cienkich, suchych i zniszczonych. Przy włosach nieco grubszych i w lepszej kondycji, do codziennego suszenia dobrze jest wybrać program drugi. Nawiew będzie nieco cieplejszy – włosy wysuszą się szybciej, ale zadana temperatura nie wyrządzi krzywdy nawet suchym i zniszczonym puklom. W niektórych modelach środkowy tryb pracy urządzenia stanowi opcję „eko”, najkorzystniejszą pod względem zużycia prądu w stosunku do długości suszenia. Z najwyższej temperatury powietrza warto całkowicie zrezygnować przy rutynowym użytkowaniu. Wybierajmy ją tylko na wielkie wyjścia – wysoka temperatura najlepiej utrwali fryzurę.

Dla lokówek i prostownic zakres poziomów temperatury jest zwykle większy. Najniższe stosowane temperatury są jednak wciąż na tyle wysokie, że codzienne stosowanie sprzętów szybko odbije się na kondycji włosów i pogorszy stan już suchych kosmyków. Jeśli jednak mamy od czasu do czasu ochotę na wyjątkową, dopracowaną fryzurę, zadbajmy o to, żeby stylizować dobrze wysuszone włosy. Zniszczenia będą mniejsze!

Poza regulacją temperatury, nowoczesne suszarki posiadają osobną funkcję emisji zimnego powietrza. Często opcja ta występuje w postaci osobnego przycisku i wiąże się z nawiewem o większej mocy. Wykorzystanie nagłej, nawet krótkotrwałej zmiany temperatury skutecznie utrwali fryzurę. Warto wypróbować podczas kończenia stylizacji – efekt jak przy suszeniu na gorąco!

Rozwiązaniem dla zabieganych posiadaczek suchych włosów będzie suszarka z możliwością regulowania prędkości nawiewu. Podobnie jak przy zmianach temperatury, producenci stawiają zazwyczaj na trzy stopnie mocy. Zastosowanie najwyższych obrotów pozwoli na skrócenie czasu suszenia zimnym nawiewem. Gdy zabraknie nam natomiast czasu lub o ważnym wyjściu dowiadujemy się w ostatniej chwili, największa prędkość nawiewu, w połączeniu z wysoką temperaturą suszenia, skróci czas ekspozycji włosów na działanie szkodliwego czynnika.

Poza ubytkami keratyny, oddziaływanie wysokiej temperatury powoduje także inne uszkodzenia struktury włosa. Łuski, które powinny ściśle otaczać włosowy rdzeń, zaczynają odchylać się i odstawać. W efekcie włos staje się porowaty, szorstki i suchy. Poprzez powstałe dziury włos traci nawilżenie, wymywane są substancje odżywcze. Powszechnie znane zjawisko wypłukiwania się farby do włosów również ma związek z odchylonymi łuskami włosowymi! Problem ten łatwo jest zniwelować stosując suszarkę z regulacją temperatury i mocy nawiewu oraz wspomagać się funkcją jonizacji. Suszarki wyposażone w taką opcję emitują ujemne ładunki (jony), które domykają łuski włosów. W efekcie kosmyki są wygładzone, błyszczące a przyjęte przez włosy składniki pielęgnacyjne dobrze zabezpieczone w ich wnętrzu.

Chociaż stosowanie urządzeń do stylizacji termicznej w przypadku włosów problematycznych może wydawać się zgubne, obecnie wykorzystywane i ciągle rozwijane technologie sprawiają, że nie musimy już wybierać pomiędzy kondycją włosów a perfekcyjną fryzurą. Mądrze wybrana suszarka do włosów suchych nie będzie pogłębiała problemu a nawet przyczyni się do poprawy wyglądu czupryny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here